Ako nájsť istotu v neistote

Dnes som sa zamyslela, kedy nastal ten zlomový okamih v mojom živote. Ako som dokázala zmeniť večné obavy a strach na pocit istoty?

Tiež som v jednom období života celkom zabudla, že s pocitom istoty sa narodíme. Poznáme ho dokonale. Ako deti vieme, že je o nás postarané a nemáme sa čoho báť. Kde sa to potom stratí?

Potom začneme dospievať a z každej strany počúvame čo je správne, a čo by sme mali. Tak ako sme vychovávaní, tak sa začnú odvíjať aj naše myšlienkové pochody. Nededíme obezitu, ale kuchyňu, nededíme choroby, ale vzorce myslenia a správania od svojich rodičov. A  na tele sa nám to začne prejavovať rovnako, ako našim rodičom. Aj toto ma naučila čínska medicína.

Dlhé roky som prežila v starých obmedzujúcich presvedčeniach a keď som si dovolila prejaviť svoj názor, často sa dostavili výčitky svedomia. Bol taký odlišný a môj, že bol ťažko akceptovateľný. Radšej som sa prispôsobila a vzdala vlastného názoru.

Poslednou skúškou ako nájsť istotu v neistote bolo obdobie korony a dobrovoľná karanténa. Napriek tomu, že v reštaurácii mám šesť zamestnancov, som si dovolila obdobie neistoty. Nevedela som, ako toto obdobie prežijeme v reštaurácii, či budeme musieť prepúšťať, či sa naši zákazníci vrátia, či zvládnem platiť odvody a poplatky spojené s prevádzkou. Niekde vo mne sa však ozval starý známy vnútorný hlas, ktorý mi našepkal, aby som nezabudla dôverovať. Dôverovať životu. Dôverovať našej Matke Zemi a pristúpiť na jej plán. Nevedela som a napriek tomu so sa rozhodla dôverovať. Vedela som, že plány sú vyššie ako ja, a majú s nami všetkými nejaké zámery.

Akým smerom sa však v tomto pre nás neľahkom období uberali moje ďalšie kroky trochu prekvapilo aj mňa. Začala som premýšľať, ako by som čas strávený doma využila čo najefektívnejšie. Nápady sa objavili asi po troch dňoch strávených v tichu a pokoji. Akonáhle sa dostanem do kľudu, začnú prichádzať nové nápady. Keby sa dostavili pred niekoľkými rokmi, asi by som im neprikladala žiadnu dôležitosť a pozornosť. Viete prečo? Lebo z úzadia sa v tom období tlačilo množstvo strachov – to sa nemôže podariť, to nemôžeš zvládnuť, na to nie si dosť dobrá….Staré známe vzorce z detstva. Dnes už takýmto presvedčeniam neverím. Podarilo sa mi ich pretransformovať a vymeniť za také, ktoré fungujú. Naučila som sa určiť si priority a naučila som sa veriť, že keď po niečom túžim, nie je dôvod veriť, aby sa to nepodarilo.

Vždy sa objaví nejaká myšlienka s nápadom a je už na mne, ako s ňou naložím. Či ju zametiem pod koberec, alebo hľadám konkrétne kroky, ako by som ju mohla uchopiť v realite. Takto sa mi podarilo v čase korony úspešne rozbehnúť online očistu a zo zarobených peňazí som mohla zaplatiť nájom a pár poplatkov navyše. Koronu sme síce neprežili ako žiadni boháči, ale ja vnímam ako úspech aj to, že sme nemuseli prepúšťať a požičiavať peniaze z iných zdrojov.

Keď chceme nájsť istotu v neistote, potrebujeme pochopiť dve veci

Prijať situáciu takú, aká je a naučiť sa dôverovať životu. Podľa Byron Katie poznáme tri druhy záležitostí – moje, tvoje a božie. Jediná záležitosť, ktorá sa nás týka a ktorú vieme ovplyvniť, je tá naša. Nevieme ovplyvniť ani záležitosti iných, a tie božie najmenej. Tie musíme iba prijať. S pokorou a vďakou. Inak budeme bojovať sami so sebou a budeme prichádzať o energiu.

Potrebujeme sa naučiť načúvať sebe a svojim pocitom a zároveň sa nenechať ovplyvniť vnútorným hlasom, ktorý nám stále našepkáva AKO SA TO NEDÁ. Možno ste práve mysleli, že ten hlas nemá nikto iný, iba vy, a preto vás naučil hrať sa na dokonalú obeť pod vplyvom nepredvídateľných okolností. Upokojím vás a poviem vám, že takéhoto vnútorného kritika máme všetci. Podľa toho v akej moci má náš vnútorný kritik naše myšlienky, tak podľa toho – buď svoj život tvoríme, alebo sa stávame obeťami okolností. Veľmi často pomáha len uvedomiť si, ako to práve máme. Keď sa svojim obavám, svojmu strachu a svojmu vnútornému kritikovi pozrieme z očí do očí, tak stratia svoju moc nad našim životom. Ak ste to nikdy neskúšali, možno práve teraz je ten správny čas začať.

A prečo to píšem? Pretože najväčšie uvedomenia, ktoré následne transformujú náš život prichádzajú v čase, keď si to dovolíme. Keď si dovolíme venovať čas sebe, keď si dovolíme oddychovať, relaxovať, keď si dovolíme kontakt s prírodou. To je ideálny čas na sebapoznanie a transformáciu. Pokiaľ  budeme stále v jednom kole a potrebujeme od niekoho povolenie, tak to je jasným znamením toho, že to potrebujeme ešte viac. Nikto nám predsa nemusí dávať povolenie, aby sme nasledovali to, čo z hĺbky duše chceme a po čom túžime.

Často mi na konzultáciách hovoríte, alebo píšete, že neveríte tomu, že ja som niekedy bola dokonalá obeť a moje rozhodnutia boli z pozície strachu. Áno bolo to presne tak, aj keď teraz už sama tomu neverím. Pomaly krok po kroku sa mi to podarilo pretransformovať a dobrou stravou podporiť.

Ak neviete, kde máte začať, tak víkendový pobyt by mohol byť dobrým začiatkom pre každého.

Viac info o pobyte nájdete TU.

A na záver ešte nejaký skvelý recept

Mandľovovo – pohánkový krém s ovocím / pre labužníkov/

Budeme potrebovať:

1 hrnček uvarenej pohánky/ ak si na tú pohánku raz neviete zvyknúť, tak použite ryžu natural/

½ hrnčeka namočených mandlí z večera do rána najlepšie

1 hrnček rastlinného mlieka

Ryžový sirup

Ceylonska škorica

Vanilka alebo vanilková pasta

 

Všetky ingrediencie vhoďte do mixéra a poriadne rozmixujte. Ak vám bude dezert hustý prilejte rastlinné mlieko, ak riedky pridajte pohánku. Môžete na vrch pridať dusené jablká napríklad. Je výborný, doporučujem!

Odoberajte novinky z môjho blogu

Prihláste sa k odberu noviniek na mojom blogu a zostaňte so mnou v spojení. Akonáhle tu bude niečo nové, budete o tom vedieť medzi prvými.

Komentáře
  1. Neistota napsal:

    ALENKA VYNIKACO SI TO VYSTIHLA, JA SOM ZA SVOJ NÁZOR MALA V ŠKOLE OBYČAJNE POKARHANIE, ALEBO DVOJKU S CHOVANIA. A TA NEISTOTA POČAS KORONY A PO NEJ TRÁPILA AJ MŇA. TERAZ SI POMOHLA AJ MNE TVOJIM POHĽADOM. ĎAKUJEM 😘

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.