Ako som sa naučila počúvať znamenia a čo mi chcel povedať môj rozbitý mobil

Piatok prvého mája som dostala chuť vybehnúť na chatu. Mala som naplánované toľko práce. V prvom rade som potrebovala nahrať video k našej očiste. Stále som mala pocit, že potrebujem informovať, že ide bežať na internete super očista a ja som vynaložila málo úsilia do kampane a propagácie. Nachádzala som sa v jednom kolotoči myšlienok. Ráno som rýchlo nahádzala do tašky pár vecí, mala som uvarenú aj polievku, rýchlo som zbalila aj tú, len aby som všetko stihla.

Po príchode som zobrala z auta len mobil a počítač, v behu som odomkla a už som premýšľala, kde postavím mobil, aby to na videu dobre vyzeralo. Ako som otvorila dvere na apartmáne, mobil skĺzol na zem, a už ani neťukol. Takmer nový mobil so super foťákom a množstvom nafotených jedál. Tie som si odkladala do nových projektov, čo som mala naplánované. Nezmohla som sa už ani na slzy. Len som si ľahla do postele a premýšľala, že ten hore je zasa múdrejší ako ja. Namiesto oddychu na chate som si naplánovala toľko roboty, že by som to nestihla ani za tri dni. Chcela som to všetko dnes a zajtra, aby som už v pondelok mohla byť v reštaurácii. Tá tiež potrebuje usmerniť, dozrieť, nakúpiť, naplánovať, popremýšľať nad novinkami.

No a človek mieni, a Pán Boh mení. Zrazu som sa započúvala do zvukov okolo a vládol tu božský kľud. Ten, ktorý tak milujem. Nebolo počuť nič, len štebotanie vtáčikov a niekde v diaľke niekto pílil drevo. Vstala som, vyšla som na balkón a uvarila som si špaldovú kávičku. Pozorovala som ako sa všetko prebúdza, zelenie a ožíva. Jar pomaly končí a už cítiť príchod leta. Napadlo ma, že keby mi nespadol ten mobil, tak by som toto pravdepodobne ani nestihla. Keď som videla tú krásu okolo, zasa mi bolo ľúto, že ju nemám čím odfotiť. Ale asi som si ju mala užiť. Tak som len dýchala čerstvý vzduch, vychutnávala každý hlt kávy a myseľ úplne vypla. Zrazu som mala myšlienky úplne inde.

Čo tak ísť do lesa a urobiť si krásne energetické cvičenie MUNAY, ktoré som sa naposledy naučila v Prahe? To by bolo fajn. Dávno som ho nerobila, pretože som mala hlavu a myšlienky úplne inde. Na prechádzky chodím síce každý deň. Napadajú ma tam skvelé nápady, som za ne veľmi vďačná, ale celý deň len pre seba som nemala, ani nepamätám. Sranda ako spadnutie mobilu zmenilo moje plány na celý víkend. Bolo by síce fajn popremýšľať o novom mobile, ale na to budem mať ešte dosť času. Rozhodla som sa, že veľkú časť dnešného dňa si ukradnem len pre seba. Bez ohľadu na to, či mám naplánovanú nejakú online očistu, ktorú potrebujem doladiť do detailov a spropagovať. Dnes mi to zrazu bolo úplne jedno. Kto tam má byť, toho aj tak zavolá, či budem niečo vysvetľovať, či nie. Vlastne po dvoch dňoch od vypísania nás tam už je asi pätnásť. A to už viem, že sa mi do toho oplatí investovať môj čas a energiu.

Že to bude jeden super projekt, som presvedčená. Viete prečo? Lebo jedného rána som sa zobudila po noci plnej divokých snov a v jednom z tých snov bolo presne toto. Bol to jeden z najkrajších snov v mojom živote. Rozprávala som sa v ňom s našou Matkou Zemou. Ráno som cítila takú silu a odhodlanie, že musím túto očistu naplánovať. V tom sne som dostala kompletný návod a už nebolo cesty späť. Už niekoľko rokov verím na ZNAMENIA, a toto bolo také silné, že som musela. Dva dni som premýšľala nad tým ako to idem uchopiť v realite, chodila som do prírody, čakala som ešte na nejaké znamenie, ale od toho sna sa už nič mimoriadne nestalo. Vnímam to tak, že to bolo také silné, že nepočul by iba hluchý.

Ostatné sa začalo diať nejako samé.

Otvorila som počítač a začala som písať. Tak ako som cítila a čo potrebujem predložiť a posunúť. Vznikla z toho naša pripravovaná 15dňová očista. Chcela som vám to napísať, lebo naučiť sa počúvať znamenia je veľká vec a dokáže otočiť život naruby.

Zrazu akoby ste sa ocitli v prúde života. Viete, že ste presne tam, kde máte byť a robíte presne to, čo máte robiť. Nevyvedie vás z miery ani rozbitý mobil, ani nedokončená kampaň, ani vás nič nezastaví pri rozbiehaní nových plánov. Pretože zrazu cítite, že to nie ste vy, čo to riadi. Že je tu oveľa väčšia obrovská sila. Jediné, čo potrebujete je napojiť sa. A ja som presvedčená, že každý, kto verí a cíti, že chce, môže. Keď sa to podarilo mne, čo som roky žila v hlave, podarí sa to aj vám.

Tak asi toľko k mojej kampani na našu 15dňovú očistu. Mala vyzerať úplne inak. Chcela som natočiť video o termike potravín, o našich chutiach, o tropizme, o spirituálnych esenciách, o tom, čo nás spolu čaká. Malo to dopadnúť takto.

To, čo ráno zdalo ako najväčšia tragédia vyzeralo večer úplne ale úplne inak. Už som vedela, že opäť ma raz zastavil vesmír, aby som si uvedomila dve dôležité veci.

Pokiaľ cítim, že robím správnu vec, nemusím vynaložiť až také veľké úsilie na to, aby sa podarila. Môžem si dovoliť pustiť veci spod kontroly. A druhá dôležitá veci, že vždy všetko nejako dopadne. Nie vždy podľa predstáv, čo potvrdil môj rozbitý mobil, no niekedy však nad očakávania. To človeka vždy poteší. Od malička ma učili, že veci si musím vydrieť a že z neba nič nespadne. Nemusí to však vždy platiť.

Vždy všetko nejako dopadne. Vedeli ste, že Indiáni veria, že vždy všetko dopadne tak, ako povie Patchamama – naša Matka Zem. Veľmi sa mi páči takéto ponímanie. Aj dnešná situácia, ktorá nás zastavila o tom veľa vypovedá. My ľudia sme malí páni na to, aby sme momentálne niečo ovplyvnili. Opäť je raz tak, ako povedala Patchamama.

Tiež sa potrebuje nadýchnuť. Dovoľme jej to a najmä to dovoľme aj sami sebe.

Ako dopadlo to moje prvomájové nadýchnutie bez mobilu a internetu:

 • Strávila som krásny deň na horách v čarovnom apartmáne. Spoločnosť mi robili zvuky vtákov naokolo, dážď, príjemný májový vetrík a rozkvitajúca príroda.
 • Zjedla som polievku z predošlého dňa z naklíčených mungo fazuliek a kyslej kapusty a bola výborná. Namiesto varenia som si dala pár energetických cvičení a hneď som sa na svet pozerala jasnejšie.
 • Prišla som na pár dôležitých uvedomení. Prvé, že vlastne nič nemusím a to druhé, že vždy všetko nejako dopadne. Stačí nechať veci plynúť.
 • Napísala som tento článok a zistila som, že písanie ma celkom baví a že by som mohla písať oveľa viac.
 • Bola som sa prejsť a trochu som zmokla. Vlastne si nepamätám, kedy som poriadne zmokla. Bolo to príjemné.
 • Keďže som nemala ani mobil ani internetové pripojenie, nič som nevybavila. A svet sa točí ďalej. Vôbec nič sa nedeje.
 • Na hodinku som si zdriemla.
 • Pochopila som obrovskú silu znamení.

A svet bol zasa o niečo jednoduchší a krajší.

Najviac som si uvedomila, že takéto dni potrebujem ako soľ a už sa nenechám o ne obrať. Príroda je to, čo nám dáva silu. Všetky tie živly, ktoré vidíme okolo – Drevo, Oheň, Zem, Kov a Voda nás posilňujú. Taoisti majú jednu fantastickú teóriu, že my ľudia sme toho súčasťou a že všetky tie živly, ktoré sa nachádzajú okolo nás, sa nachádzajú aj v nás. Každý z nich reprezentujú niektoré z našich vnútorných orgánov a prejavujú sa v nás veľmi podobne. Ja tam vidím obrovský súvis s múdrosťou našej Matky Zeme.

A predsa nastala tá chvíľa, že vám niečo bližšie o teórii 5elementov porozprávam. Je to obrovské učenie staré niekoľko tisíc rokov. V tejto teórii je podľa mňa ukryté tajomstvo fungovania celého sveta, vrátane nás ľudí.

the five elements

Päť elementov reprezentuje päť obrovských živlov, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. Okrem toho, že ich môžeme vidieť všade okolo nás, nachádzajú sa aj v nás. Keďže sme vyrástli v západnej spoločnosti a nikdy nám nikto tento pohľad neukázal, môže byť pre nás veľmi ťažké to pochopiť, a následne to nejakým spôsobom žiť vo svojom živote. Mne veľmi pomohlo uvedomenie, že aj my ľudia sme súčasťou niečoho veľkého, na čo sa potrebujeme napojiť, a čo nám dáva silu. Podľa mňa to nemá nič spoločné s vierou. Je úplne jedno aké máme vierovyznanie a v akého Boha veríme. Toho si predsa môžeme nechať, aby naša duša našla naplnenie. Všetci predsa potrebujeme veriť v niečo.

Päť elementov reprezentuje v našom tele päť jinových a päť jangových orgánov. Každý z týchto orgánov je spojený s nejakým funkčným okruhom a ovplyvňuje náš zdravotný stav. Napríklad nás bolia kosti, podľa čínskej medicíny potrebujeme vyživiť a zharmonizovať orgány obličiek, pretože kosti sú ovládané obličkami, rovnako vlasy, pohlavné orgány a mozog. Nesmieme zabudnúť na STRACH, ktorý vnáša do nášho tela obrovský chlad, a pokiaľ ho pociťujeme dlhodobo, môže oslabiť naše obličky. Orgány obličiek spolu s močovým mechúrom reprezentujú v našom tele element VODY a na vrchole sú v období zimy. Najviac im škodí CHLAD. Chlad, ktorý je vonku, ale aj chlad z prijímaného jedla obličky oslabuje. Preto v období zimy preferujeme dlhé varenie. Chuťou tohoto elementu je chuť SLANÁ. Pokiaľ mávate prehnanú chuť na slané jedlá, doporučujem pozorovať svoje telo a najmä sa zamerať na orgány obličiek. Môže to svedčiť o ich oslabení.

Keď sa zameriame na potraviny, čínska medicína má opäť dietetiku postavenú na odlišných princípoch od našej západnej. Každá potravina má svoju termiku, chuť a tropizmus. Termika znamená, že niektoré potraviny naše telá ochladzujú ako napríklad surová zelenina a ovocie, niektoré naopak sú teplej až horúcej povahy – mäso, káva, vajcia. Preto si musíme pri stravovaní dávať pozor, aby sme naše telá zbytočne nazachladzovali, alebo nevnášali do tela príliš veľa horúčosti. Takto môžeme nastoliť rovnováhu a ako je dokázané a potvrdené rôznymi výskumami – jedlo môže byť liekom alebo jedom. Záleží od nás, čo sme ochotní pre svoje zdravie urobiť aj v tejto oblasti.

Chuťou dokážeme rovnako podporiť a harmonizovať svoje vnútorné orgány. Tu by som uviedla ako príklad chuť SLADKÚ, ktorú máme takmer všetci radi. Chuť sladká je chuťou orgánov Zeme – sleziny, slinivky a žalúdka. Pokiaľ sú tieto orgány v oslabení, chuť sladká sa nám prirodzene žiada a my automaticky siahame po cukre – koláčikoch, keksíkoch, sladkých malinovkách a nevieme odolať. Skúsenosti miliónov ľudí po svete potvrdzujú, že najviac pomáha naštartovať trávenie, pomôcť slezine, aby začala makať, dopriať jej prirodzene sladkú chuť v podobe 100% energie a tým je celé zrno a chute sa upokoja. To už kráča ruka v ruke so spúšťaním samoliečiacich procesov v tele a telo bez najväčšieho oslabovača, ktorým je v tomto prípade cukor, môže začať fungovať ako je potrebné.

Uvediem jeden príklad z mojej praxe, keď prišla na osobnú konzultáciu jedna mladá študentka na vysokej škole. Cukrovka a hrozilo pichanie inzulínu. Nastavila som jej stravu tak, aby sme najmä naštartovali orgán sleziny, ktorá bola v značnom oslabení. Bola veľmi disciplínovaná a stravu zobrala vážne. Po mesiaci mi napísala, že má cukor ako zdravá a tiež, že sa aj pani doktorka čudovala. Stravou dokážeme naozaj čarovať a kde je vôľa, tam je cesta.

Tropizmus znamená, že každá potravina dokáže priamo vstupovať do určitých orgánov a tým ich dokáže podporovať a harmonizovať. Napríklad fazule adzuki sú vynikajúce na podporu obličiek, preto sú vhodné ako v zime, tak v lete. Pšeno je výborné na podporu nášho stredu – orgány sleziny a žalúdka, slnečnicové semiačka na podporu srdca a mohla by som takto menovať ďalej. To nebudem robiť. Chcem len vysvetliť ako bude fungovať naša 15dňová očista.

Ako to bude prebiehať v praxi:

 • Telo vyčistíme tým, že vynecháme tie potraviny, ktoré nás najviac oslabujú.
 • Každý element posilnime potravinami na rastlinnej báze, pretože tie vnášajú do tela 100% energie, tým ich poriadne vyživíme a dáme im nový impulz.
 • Doporučím vám konkrétne potraviny a doplnky výživy na vyživenie elementu Zem, Drevo a Voda. Veľmi ľahko podľa doporučení si urobíte sami diagnostiku a zistíte, čo v tele potrebujete harmonizovať najviac.
 • Dostanete odo mňa komplet nákupný zoznam, aby vám nič nechýbalo. Prevažne sú to bežne dostupné potraviny, ktoré kúpite v obchodoch so zdravou výživou.
 • Každé tri dni dostanete odo mňa email s receptami a postupmi prípravy. Jedálničky budú postavené tak, že jedlá môžete v priebehu troch dní striedať ako budete potrebovať a ako vám bude vyhovovať.
 • Vysvetlím vám ako to funguje v našom tele s orgánmi, spirituálnymi esenciami a našim emočným svetom. Opäť následne urobíte sami sebe ľahko diagnostiku, kde sú vaše rezervy a na čom potrebujete popracovať.
 • Na každé tri dni dostanete typ na konkrétne cvičenia, ktorými daný element posilnite ešte viac. Napríklad naša pečeň miluje kreativitu a tvorenie. Premyslite si, čím by ste ju posilnili v prvých troch dňoch očisty. A náš žlčník má rád, keď sa uvoľni. Nájdete miesto, kde by ste si mohli od srdca zakričať? Vyskúšate?
 • No a samozrejme podporná skupina na FB nebude chýbať. Môžete sa navzájom inšpirovať receptami a vymieňať si vzájomne skúsenosti.

Ak vás to oslovilo, neváhajte a prihláste sa ešte dnes.

Odoberajte novinky z môjho blogu

Prihláste sa k odberu noviniek na mojom blogu a zostaňte so mnou v spojení. Akonáhle tu bude niečo nové, budete o tom vedieť medzi prvými.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.