Točíš sa v bludnom kruhu diét a snažíš sa schudnúť? Si presvedčená, že v pokročilom veku sa to už nedá?
Prečo telo nechce chudnúť
Pozri si záznam webinára, kde zdieľam moju cestu. Som presvedčená, že keď človek chce, tak cestu si nájde.
Táto ponuka je časovo obmedzená!
Bielkoviny majú svoje miesto vo vyváženom a zdravom jedálničku, tiež v strave tých, ktorí potrebujú schudnúť. Výborne zasycujú a telo ich ich spaľuje oveľa pomalšie ako cukry a tuky. Rozhodne však neplatí pravidlo, že čím viac bielkovín, tým lepšie pre naše telo a váhu. Koľko by ich mal človek zjesť za deň, aby boli prospešné pre zdravie a čo je už cez?
Základom mojich kozultácií je, že sa snažím naučiť klientov vyskladať si vyvážený tanier pre zdravú rovnováhu metabolických hormónov. Vysvetľujem vždy, že na vyváženom tanieri by mal byť správny pomer sacharidov, bielkovín a tukov. Všetko sú to dôležité zložky v našej strave, často sa však stáva, že ich pri redukcii váhy vynechávame. Snažíme sa obmedzovať tuky, lebo tak sme to vyčítali v knihách a stretávam sa často s tým, že sacharidy vynechávame úplne. Je to veľká škoda, lebo majú na naše zdravie aj pri chudnutí zásadný vplyv.
Telo spaľuje bielkoviny oveľa pomalšie ako cukry a tuky. Dokážu najlepšie zasýtiť, takže vydržíte niekoľko hodín bez jedla a budete v pohode, lebo budete cítiť pocit nasýtenia. Taký dôležitý pre fungovanie. Vďaka bielkovinám si udržíte svalovú hmotu, čo je pre chudnutie tiež dôležité.
Dospelý človek by mal za deň zjesť 0,8 – 1,2gr bielkovín na jeden kilogram svojej hmotnosti. Pre človeka vážiaceho 65kg je to teda približne 65 – 70gr za deň. A s tým má veľa ľudí problém. V bežnom jogurte je približne 5gr na 100gr bielkovín, vo vajci 13gr a v šošovici napríklad 25gr, 200ml plnotučného mlieka potom obsahuje 7gr bielkovín. Pri chudnutí podľa princípov našej päť elementovej výživy, ktorú preferujem pri poradenstve sa snažíme navyše mlieko a mliečne výrobky konzumovať obmedzene, pretože naše zachladzujú až zahlieňujú. Viac o redukcii váhy podľa princípov západnej dietetiky a čínskej medicíny hovorím v uzatvorenej skupine na FB. Ako si teda vybrať bielkoviny?
Keď pôjdeme na to podľa dietetiky západnej, tak výborným zdrojom bielkovín sú tvaroh alebo skyr, tie majú oveľa viac bielkovín ako obyčajný jogurt. Tu opäť upozorním, že častou konzumáciou takýchto jedál značne zachladzujeme telo, zahlieňujeme a čo je dôležité pripomenúť, oslabujeme orgány stredu – slezinu a žalúdok. Dobré fungovanie týchto orgánov má značný vplyv na naše zdravie. Často sa stretávam s tým, že ľudia pri chudnutí siahajú ráno po jogurte alebo tvarohu. Z môjho pohľadu je to veľmi nešťastná voľba, práve kvôli oslabovaniu sleziny, ktorá v našom tele okrem iného ovláda mäso a svaly. To, čo na raňajky doporučuje dietetika čínska sú teplé kaše. Dajú sa pripraviť aj naslano a môžeme ich vyvážiť orechami alebo vajíčkom. Vaječný bielok je najčistejšia forma bielkoviny, vyhýbať sa nemusíte ani žĺtku, ktorý má síce viac kalórií ale dodáva veľmi dôležité minerálne látky. Ďalším zdrojom bielkovín sú mäso, ryby a strukoviny. Z pohľadu dietetiky čínskej má väčšina druhov mäsa horúcu a ťažšiu energiu ako napríklad strukoviny. Preto sa snažím v mojich jedálničkoch preferovať strukoviny, ktoré spolu s obilninami vnášajú do nášho tela stopercentný potenciál energie a vieme nimi krásne vyvážiť tanier. Bohatým zdrojom bielkovín sú aj chia semiačka. Obilnina, ktorá je na bielkoviny najbohatšia je quinoa. Tá nám aj značne podporuje obličky, preto by mala byť súťašťou nášho redukčného jedálnička. Výborná je na raňajky napríklad s makom, dá sa pridať ako príloha do krémových polievok, výborná je napríklad na placky so zeleninou. Tu je jeden skvelý recept. Menší obsah bielkovín nájdete aj v ovocí a zelenine. Napríklad v bielej kapuste, brokolici a čerstvom hrášku.
Spaľovanie bielkovín je poriadne náročné pre pečeň a obličky. Pokiaľ dlhodobo prekračujete ich doporučenú dennú dávku, môžete si pečeň a obličky poriadne poškodiť. Môžete si tiež spôsobiť odvápnenie kostí. Nadbytok bielkovín v čreve môže tiež spôsobovať množenie hnilobných mikroorganizmov v čreve a horšie trávenie.
Bolo stanovené, že bezpečná hranica sú dva gramy bielkovín na jeden kilogram hmotnosti. Pokiaľ máte vyšetrenie obličiek, a máte ho v poriadku, môžete ísť aj na vyžšie hodnoty, napríklad pri športovom sústredení, ale pravidelne by sa malo kontrolovať, či sa funkčia obličiek nezhoršuje.
V neposlednej rade telo nedokáže všetky bielkoviny využiť, tie si potom odkladá vo forme tukových zásob.
Zaujíma vás ako na chudnutie šetrné, kedy neoslabujeme základné vnútorné orgány, kedy obličky podporujeme a harmonizujeme. Žiadne oslabovanie, len príval energie. Chcete viac ako 25chutných receptov, ktoré som tvorila viac ako dva roky podľa princípov päť elementovej výživy? Pridajte sa do aktuálneho kurzu, a pridajte sa aj vy k stovkách spokojných klientov.
Odoberajte novinky z môjho blogu
Prihláste sa k odberu noviniek na mojom blogu a zostaňte so mnou v spojení. Akonáhle tu bude niečo nové, budete o tom vedieť medzi prvými.