Element Oheň.

Základné informácie. O patogénoch. Taoistické pohľady na ľudské telo.

Element Oheň

Pokračujeme elementom Oheň. Harmonizujeme srdce a tenké črevo.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

O patogénoch

Podľa čínskej medicíny oslabuje každý z elementov jeden zo základných patogénov. Na základe informácií z videa sa naučte pozorovať svoje telo.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Taoistické pohľady na ľudské telo

LETO - OHEŇ - SRDCE A TENKÉ ČREVO

S cisárom vo svojej hrudi

V rámci celého orgánového systému vnímajú taoisti srdce ako cisára. Je pánom ostatných orgánov, má privilegované postavenie, ale aj dôležité funkcie prináležiace vládcovi. Jednou z nich je riadenie našich emócií.

Srdce náš vnútorný cisár.
Rovnako ako bol pre Číňanov cisár stelesnením komukácie medzi nebom a zemou a žil chránený za hradbami, tak sa aj srdce nachádza uprostred hrude a je chránené pľúcami a rebrami. Ako jediný orgán má dokonca svojho „bodyguarda“. Je ním osrdcovník, vakovitý obal srdca podobný väzivu. Má dve vrstvy vyplnené malým množstvom osrdcovníkovej tekutiny, ktorá zaisťuje kĺzavý pohyb osrdcovníkových blán pri pohyboch srdca. Osrdcovník je akousi hrádzou, ktorá ako prvá zastavuje chorobné činitele, ktoré by mohli srdce napadnúť. Srdce spadá pod fázu oheň. Jeho energia sa veľmi ponáša na energiu ohňa – vyžaruje do okolia vlastným tlkotom, ktorým rozvádza krv a čchi do celého tela. Ohnivú expanziu teda touto svojou povahou evokuje. Jeho čchi sa rýchlo šíri všetkými smermi, stačí jeden úder a vnímajú to všetky cievy-žily, tepny, kapiláry. Jeho čchi cítime po celom tele.

Duch šen.
Srdce uchováva psycho-spirituálny aspekt duše, ducha šen. Šen srdca sa nedá preložiť jedným slovom – je to naša vitalita, naše vyžarovanie, prípadne charizma, ale aj myseľ v zmysle vedomia. Šen je našim prepojením s nebesiami a napojením na zdroj, z ktorého pochádzame. Šen je tým, čo nás robí človekom. I tu ide o akési privilégium cisára. Šen je naše vedomie, ktoré umožňuje vnímať aj emócie. Hnev je primárne prepojený s dušou hun pečene, ale šen srdca tú zlobu cíti a vie, že sa hneváme. Preto je jednou z funkcií ducha šen riadiť náš emocionálny život a v dôsledku toho je trvalo spojený s mentálno-emočnými stavmi.

Veľmi často možno emocionálnu nerovnováhu spozorovať na červenej špičke jazyka, ktorá je diagnostickou zónou srdca. To nemusí bezpodmienečne a primárne ukazovať na problém spojený so srdcom ako orgánom, ale s emóciami, s ktorými sa človek pasuje. Okrem riadenia emócií sú ďalšími hlavnými funkciami ducha šen mentálna aktivita, vedomie, pamäť a spánok. Ak sú tieto funkcie narušené prejavuje sa obmedzená vnímavosť, problémy so spánkom, netrpezlivosť, neschopnosť koncentrovať sa, precitlivelosť, zábudlivosť či mánie.
Duch šen nazývaný aj „vitálna sila“ sa okrem iného odráža na lesku v očiach. Je to tá iskrička, ktorá z očí žiari či už nám, alebo tomu, na koho sa pozeráme. Slovné spojenie oči – okná do duše to obrazne, ale úplne presne opisuje. Srdce a jeho čchi prezentujúca sa aj touto iskrou v očiach, nám zabezpečuje aj výživu na duchovnej úrovni. Len keď máme dušu na mieste, dokáže z nás šen naplno vyžarovať a cítime sa kompletní.

Jasnosť.
Duch šen do veľkej miery súvisí s našou spôsobilosťou jasne „svietiť“ do okolia, vyžarovať. Stelesňuje však aj jas našej vnútornej čistoty. Pokiaľ máme jasné, teda nezastrené vedomie, máme možnosť a potrebu jasne a cieľavedome myslieť a jasne sa vyjadrovať. Duch šen súvisí s rečou, s našou potrebou a aj schopnosťou vyjadrovať sa a komunikovať. Ak je jeho čchi harmonická, vyjadrujeme sa jasne. Nerozprávame príliš veľa, ale ani príliš málo, vyjadrujeme sa vtedy, keď to skutočne treba. Nerovnováha čchi ducha šen vytvára ľudí, ktorí príliš rozprávajú, alebo sa naopak nevedia vyjadriť. Môžu to byť aj prehnane veselí ľudia, ktorí sa vzápätí zmenia na veľmi nešťastných. Môžu sa nadmerne predvádzať alebo sú nadmerne vážni a hanbliví.
Klamstvo ovplyvňuje
Pre harmonickú čchi srdca a ducha šen je veľmi dôležitá jasnosť v tom, čo robíme, ale aj jasnosť v tom ako myslíme, čo cítime a čo realizujeme. Srdce potrebuje, aby sme o tom boli presvedčení a milovali to. Len tak sa môžeme pre niečo vhodne zapáliť a vykonávať to v súlade s vlastnou dušou. Srdcu ubližuje klamstvo. Môže to byť klamstvo voči iným, ale aj klamstvo voči sebe samému. Aké? Napríklad mnohí z nás sa presviedčame, že mať zamestnanie, ktoré nás nebaví je v poriadku. Ospravedlňujeme to názorom, že to tak má byť, že sa nedá robiť len to, čo nás baví, že život je boj, utrpenie a je potrebné sa ním nejako predierať. Prípadne, že je potrebné urobiť aj to, čo nás nebaví, aby potom konečne nastal čas a priestor na to, čo nás baví. Je to určitý druh výhovorky, ktorá citeľne ubližuje srdcu ducha šen. Každá výhovorka vytvára zmeny v čchi srdca, vytvára prekážku k voľnej komunikácii ducha s duchom šen, ale aj k voľnému prúdeniu čchi v celom tele. Trpíme rôznymi srdcovými chorobami, arytmiami, úzkosťami, nespavosťou, hučaním v ušiach či migrénami a máme pocit, že s tým nemôžeme nič urobiť, že to k životu patrí. Bežne nás nenapadne dať to do súvisu s tým, čo robíme, čomu venujeme svoj čas, energiu a dušu počas svojho života.
Foriem klamstiev môže byť niekoľko a môžu mať aj rôzne odtiene, ktoré bežne za klamstvo ani nepovažujeme. Môže ísť o zatajovanie, vynechávanie informácií, predstieranie, či o predstavovanie vecí falošným spôsobom, menením hodnoty buď k lepšiemu alebo horšiemu.
Lžou je aj podliezavé správanie za účelom získania nejakej výhody, rovnako aj manipulovanie druhými. Sebaklam má veľmi silný dosah na naše srdce a ducha šen.
Často sa sami klameme o našej skutočnej povahe: buď sa podceňujeme, alebo preceňujeme. Všetky lži a ich rôzne odtiene bránia stretnutiu s našim skutočným ja.
Keď je duša na mieste, keď robíme to, čo nás skutočne baví, keď sa neklameme rôznymi spôsobmi a keď hravo nechávame život plynúť, objaví sa v našom živote radosť z jeho prežívania.

NAPLÁNUJ SI UPRATANIE PRIESTORU

Môžete si myslieť, že toto do očisty nepatrí. Opak je však pravdou. Priestor v ktorom žijeme ovplyvňuje naše zdravie a celkovo dobrý pocit zo života.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

MÁŠ UŽ SVOJ ZÁPISNÍK?

Posledná šanca zaobstarať si osobný zápisník. Zápisník slúži na zapissovanie si všetkých dôležitých postrehov, myšlienok a možno aj dobrých receptov. Očista je aj obdobím, kedy sa miesto uvoľní a prichádzajú nové nápady. Na toto všetko budete potrebovať váš osobný zápisník...

Okrem kíl budeme púšťať aj presvedčenie, ktoré nám už neslúžia a vymeníme ich za nové. Bude vás to baviť uvidíte. 

Úlohy pre vás

Krok 1Budovať si návyk čistého jedenia.
Krok 2Pozorovať ako cítim - je mi zima alebo teplo, pociťujem sucho alebo patrím medzi vlhkejšie konštitúcie?
Krok 3Nezabudnite na jogu podľa videa v bonusoch.
Krok 4Okrem prechádzok na čerstvom vzduchu doporučujem začať vedome pracovať so svojim myšlienkovým svetom. Pozorujte svoje myšlienky, a keďže sme v očiste, tak najmä myšlienky o svojom tele. Čo si myslíte o svojom tele? Veríte svojmu telu, že sa dokáže samo udraviť? Veríte, že niektoré nepríjemné signály tela sa dejú vo váš prospech? Myslíte si, že vaše telo vám patrí a malo by sa správať podľa vašich predstáv? Vyberte si svoje denníčky a zapisujte si to.
Krok 5RADOSŤ je emóciou srdiečka. Keď sme šťastní, vidno nám to na očiach. Tá povestná iskra v oku vypovedá a našom šťastí. Cez oči sa podľa čínskej medicíny chodí pozerať náš individuálny Duch Shen. Všetci sa môžeme každý deň tešiť z maličkostí, pozorovať východ slnka, cítiť vietor vo vlasoch, zavolať kámoške a opýtať sa ako sa má, pobozkať a objať blízkeho človeka.....Pozorujte to a napíšte si každý deň jednu vec do vašich denníčkov, ktorá vám urobila radosť. Zdieľajte s ostatnými vo FB skupine.
Krok 6Pripravte si zásoby na fázu zem.
Krok 7Naplánujte si upratanie priestoru v ktorom trávite najviac času. Podľa Feng shuej má tento priestor veľký vplyv na naše zdravie. Tam kde je čisto sa nám dobre dýcha, energia prúdi a nám sa darí. Môžete si do vášho zápisníka poznačiť konkrétne kroky, ktoré vás v nasledujúcich dňoch čakajú.

Chcem poslať spätnú väzbu k tomuto kroku alebo mám k nemu otázku

Budem nadšená, ak mi napíšete, či ste všetko pochopili podľa inštrukcií a s ľahkosťou môžete pokračovať ďalej.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů.