Element Zem
Základné informácie. Ako sa nedostať do pasce ega. - mentálny trénig. Prejavy oslabenej sleziny. Prejavy únavy všeobecne a ako získať naspäť silu a chuť.
Element Zem
Pokračujeme elementom Zem. Veľmi chutný element, ktorý sa podieľa na transformácii energie qi zo stravy.
Ako sa nedostať do pasce ega - mentálny tréning
Poznať kto som ja a čo už je moje ego bol pre mňa jeden z najväčších aha momentov v živote. Pre šťastný a spokojný život sa potrebujeme naučiť pracovať so svojimi myšlienkami.
Prejavy oslabenej sleziny
- bolesti v ľavom podrebrí
- znížená obranyschopnosť organizmu
- pocity plnosti žalúdka, problémy s trávením - nechutenstvo, alebo naopak hlad, hnačky, chudnutie, nadúvanie
- tiež pri hormonálnych problémoch a problémoch so štítnou žlazou
- pocit ťažkých nôh
- poruchy krvotvorby hlavne v oblasti červených krviniek
- tvorba modrin a podliatin
- únava doprevádzaná depresiou spôsobená ochorením sleziny
- nestrávená potrava v stolici
- tupá bolesť hlavy na čele
- pocit chladu - najmä studené ruky a nohy
- hemoroidy
- zvýšená chuť na sladké - hlavne ako doplňovač energie
Prejavy únavy všeobecne a ako získať naspäť silu a chuť
Podľa TCM je to najčastejšie:
1. Nerovnováha
- medzi prácou a odpočinkom
- v stravovaní
- v sexe
- nevyrovnaný citový život
Rovnováha – pre každého je relatívna, čo je dobré pre jedného môže byť zničujúce pre iného, preto je veľmi dôležitý citlivý a individuálny prístup.
2. Nuda a stereotyp – oslabuje najmä pečeň a obličky, ktoré sú častou príčinou únavy. Byť kreatívny – kreativita nás dobíja energiou. Maľovanie, cestovanie ale aj varenie a tvorenie nových liečivých receptov.
RYTMUS veľmi dôležitý. Rytmus naše telo doslova miluje, preto ja mám tak rada raňajšie a večerné rituály. Veľmi častým problémom býva, keď sa snažíme nasávať nové veci, veľa čítame, veľa počúvame – ostaneme zahltený ale len v hlave. Nič z toho, čo sme počuli a čo vieme nerobíme. Koniec koncov my nepotrebujeme rady, my všetci vieme čo máme robiť – naše telo to vie – chýba nám však chuť to robiť, chýba nám energia. S malým problémom sa dokážeme popasovať aj s vybitými baterkami ľahko. Problém príde vtedy, keď potrebujeme riešiť ťažké a náročné problémy. Aby sme sa tomu vyhli, často sa schováme – začneme sa utiekať k počítačovým hrám napríklad. Je to preto, lebo riešenie situácie si žiada výstup z komfortnej zóny. Vystúpiť však zo svojej ulitky chce odvahu a je jednoduchšie ostať tam, kde sa nachádzame. Problémom sú často naše vnútorné príčiny, ktorým nerozumieme. Nevieme, čo sa v nás deje, lebo nás to nikto neučil. Emočné problémy nás naučili jedine schovať pod koberec a rovnako je to aj so spracovaním emócie. Na lepšie pochopenie našej vnútornej nerovnováhy tu máme parádnu teóriu, ktorá hovorí:
Že emócie sú podľa čínskej medicíny neoddeliteľnou súčasťou nás, lebo telo a myseľ je jedno. Rozoberme si ich jednu po druhej pre pochopenie súvislosti aj na fyzických prejavoch tela:
STRACH a ÚZKOSŤ oslabujú naše obličky a platí to aj naopak – oslabené obličky spôsobujú strach a úzkosť. Strach oslabuje qi obličiek a ťahá qi smerom dolu. U detí sa to prejavuje nočným pomočovaním, ktoré je často spôsobené strachom alebo pocitom neistoty prameniacej z rodinnej situácie.
U dospelých strach a chronická úzkosť často oslabujú jin obličiek a tým vzniká v srdci prázdna horúčosť, čo sa prejavuje červenou tvárou, nočným potením, búšením srdca a suchými ústami a hlienom.
RADOSŤ – patrí sem nadmerná radosť a áno aj nadmerná radosť môže byť škodlivá a vyčerpávajúca, tiež vzrušenie a eufóri. To všetko vedie k nadmernej stimulácii srdca a po dlhšej dobe vedie k vzniku srdečného ohňa alebo prázdnej horúčosti v srdci. Všetko závisí od telesnej kondície.
ZÁDUMČIVOSŤ, OBAVA – zádumčivosť znamená aj premietanie, nadmerné premýšľanie alebo študovanie. To všetko oslabuje slezinu, čo sa prejavuje únavou, mäkkou stolicou a nechutenstvom. Veľmi časté v dnešnej dobe obzvlášť u študentov a duševne pracujúcich ľudí obzvlášť ak majú nepravidelné stravovanie, alebo sa pri jedle ponáhľajú, alebo sa pri jedle rozprávajú o práci. Obavy následne oslabujú slezinu a blokujú pľúca. Táto emócia je veľmi čatá v dnešnej spoločnosti, lebo ľudia majú plnú hlavu starostí o financie, zamestnanie, rodinu. Dôsledkom oslabenej qi sleziny je potom strach, krátky dych a stuhnutie šije a ramien.
SMÚTOK – oslabuje qi pľúc a vedie k jej nedostatočnosti, čo sa prejavuje ako únava, depresie, plačlivosť, krátky dych a tiež stratou menzes – slabá plúcna qi vedie k nedostatočnosti krvi a tým k zástave menzes.
Ako získať späť silu a chuť k objavovaniu nového dňa
Zamerať sa na stravu z fáze Zeme a tiež Vody – to znamená veľa celého zrna, prirodzené potraviny, obmedziť cukor a sladené nápoje, pravidelnosť v stravovaní. V zime prispôsobiť stravovanie obdobiu – preferovať dlhé varenie a veľa vývarov. V prípade že cítite zlosť stavte na detoxikáciu tela cez orgán pečene. Ak sa stravujete klasickým spôsobom a jete málo orechov a celkovo potravín so sto percentným potenciálom energie, zaradzujte do jedálnička potraviny, ktoré tam normálne nie sú – orechy, semiačka, goji, chia semiačka....a dbajte samozrejme na spôsoby prípravy a následnej konzumácie.
Obmedziť stimulanty – keď nakopávame telo, nevie sa nakopnúť samo. Stráca schopnosti, ktoré sú mu prirodzené.
Pitný režim – čistá voda v dostatočnom množstve. Úplne ideálna je čistá filtrovaná voda.
Pohyb - už Hyppokrates hovoril, že keď sa orgán nevyužíva na to, na čo bol bol určený tak umiera. Pohyb rozhýbava stagnácie a podporuje prúdenie životodárnej qi.
Dýchanie zhlboka – dych je mimoriadne liečivý. Našim dychom sa dokážeme liečiť.
Ak veľmi chcete, tak ráno ľadová sprcha – vhodná najmä pre rozhorúčené konštitúcie. Okrem dobrého štartu podporuje imunitu – pozor však, ak pociťujete v tele chlad.
Konkrétne stravovacie rady pre skľudnenie a sústredenie mysle:
Jednoduchý jedálniček doplnený o občasný pôst veľmi výrazne prispieva k dosiahnutiu hlbokého a pokojného myslenia. Človek by sa mal vyhýbať stravovacím návykom, ktoré rozptylujú myseľ alebo prehrievajú telo, a tým vyčerpávajú jinové tekutiny. Jedlá s veľkým množstvom prísad, veľmi ostré a chuťovo výrazné pokrmy, rafinovaný cukor, alkohol, káva a nočné pojedanie môžu spôsobovať nespavosť a cez deň naviac nezastaviteľné záplavy rušivých myšlienok.
Tiež uvádzam látky podľa čínskej medicíny znižujú nervozitu, liečia nespavosť a zlepšujú sústredenie mysle tým, že ukľudňujú ducha a pomáhajú, aby ostal ukotvený:
Obilniny – celozrnná pšenica, hnedá ryža a ovos – ukľudňujú myseľ jemne ale do hĺbky.
V TCM sa do popredia terapeutického záujmu dostali čínske huby. Jednou z nich je Ganoderma Lucidum alebo Kráľovská huba. Je považovaná za klenot medzi bylinami a pomáha harmonizovať organizmus na úrovni duševnej, telesnej, duchovnej a imunologickej.
Tiež huba Poria cocos – zlepšuje nervy a zlepšuje rovnováhu tekutín
Tiež huba Reishi – posiluje imunitu, priamo vyživuje srdce, ukľudňuje ducha a tíši myseľ.
Huby v overenej kvalite môžete objednať TU: https://www.mycomedica.sk/
Potraviny bohaté na kremík – čaj z ovsennej slamy, kaša z jačmeňa, čaj z ovsenných krúp, uhorka, zeler, šťava zo zeleru.
Ovocie – moruša a citrón – tíšia myseľ. Bobule klasnoprašky čínskej (schizandra) – ukľudňujú ducha a v čínskom bylinkárstve sú ordinované pri nespavosti, ku zlepšeniu sústredenia a k obnove pamäti. Ich zvieravý účinok je využívaný aj pri liečbe častého močenia, hnačke a pri nadmernom potení.
Obsah programu
KROK 2: Úvod do programu
Recept na liečivú kašu
Recept nájdete na mojich stránkach. Pokiaľ budete mať chuť a odvahu môžete si dopriať takúto liečivú kašu nedochutenú a bez soli. Hociktorý deň a v priebehu celej očisty.
TIPY DO KUCHYNE - CELOROČNE
Vyvážený tanier pre vašu metabolickú rovnováhu
Pripravte si jedlá z jednej panvičky
Veľmi praktická príprava jedla do každého ročného obdobia. Ak ste si zvykli uvariť si obilninu a strukovinu do zásoby, tak takéto jedlo máte hotové veľmi rýchlo.
Ako používať tuky v kuchyni
Často sa stretávam s tým, že sa v tých radách ohľadom tukov strácame. Úplne najjednoduchšie vysvetlenie som opäť odkukala od našich predkov. Na teplú kuchyňu používam prepustené maslo, maslo, olivový olej a na studenú najmä olivový olej lisovaný za studena.
Vyvážená raňajková kaša do obdobia jar a leto
Tento receptík oceníte. Je to kaša s osviežujúcim účinkom. Je vyvážená a obsahuje potrebnú dávku bielkovín na ráno. Podporuje mikrobióm.
Úlohy pre vás
Krok 1 | Budovať si návyk čistého jedenia, pravidelného pohybu a dbať na pitný režim. |
---|---|
Krok 2 | Pozorovať svoje myšlienky. Uvedomovať si, že niekde vznikajú a potom sa strácajú. Že naše myšlienky nie sme my.....Je len na nás, či im veríme alebo neveríme. Všimnite si, že keď sme unavení a chýba rovnováha, tak máme oveľa černejšie myslienky, z toho vyplýva, že sme oveľa nervóznejší. Čo vtedy? Kde chýba rovnováha? Prečo sa to deje? Môžem si oddýchnuť a spomaliť? |
Krok 5 | Budujte návyk zdravých raňajok - medzi 7:00 - 9:00 hod., kedy je na vrchole orgán žalúdka. O 9tej nastupuje slezina, aby mala možnosť ľahko dispergovať energiu zo stravy. |
Krok 6 | Pripravte si zásoby na fázu kov. |
Krok 7 | Premýšľaním a nepravidelným jedením oslabujeme orgány stredu. Čo môžete urobiť pre ešte väčšie uvoľnenie. Opäť sme pri radosti a pokračujeme v cvičení - uvedomujte si denne maličkosti a zapisujte si do denníčka, čo vám práve dnes urobilo radosť. Pochváľte sa za všetko, čo sa vám v ten deň podarilo. |
Chcem poslať spätnú väzbu k tomuto kroku alebo mám k nemu otázku
Budem nadšená, ak mi napíšete, či ste všetko pochopili podľa inštrukcií a s ľahkosťou môžete pokračovať ďalej.