HORMONÁLNA ROVNOVÁHA
Základ štíhlosti a zdravia. Návaly horúčosti a potenie. Bolestivé prsia a bolesti pŕs. Koža a vlasy. Poruchy spánku.
ČO OVPLYVŇUJE NAŠE HORMÓNY 40+
Prečo hormonálna a metabolická nerovnováha vedie k nadváhe a zlej kondícii?
Obdobie hormonálnej disharmónie z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny
Na to, aby sme pochopili ako funguje naše ženské telo mi dala odpovede opäť TČM. Pomohla mi pochopiť všetky tie zmeny, ktoré sa odohrávajú v tele po štyridsiatke. Sami uvidíte, že pohľad TČM je veľmi logický. Siaha do skutočnej podstaty hormonálnej nerovnováhy. Čínska medicína nie len, že odhaľuje a vysvetľuje príčiny nerovnováhy, ale súčasne navrhuje skvelé terapeutické riešenia prostredníctvom výživy a úpravy životného štýlu.
PERIODY PO SIEDMICH ROKOCH
Podľa TČM už od tridsiateho roku života začíname pozorovať nepatrné zmeny na našom tele. Napríklad tvorba prvých vrások na tvári signalizuje, že prúd energie a výživy už nie je taký silný ako predtým. Súčasne sa oslabuje energia stredu (slezina - žalúdok) a dochádza k miernemu zahusťovaniu krvi, čo môžeme pozorovať v podobe krátkej menštruácie. Tento proces nastupuje po piatich rokoch x sedem. Čínska medicína rozdeľuje život na periódy po siedmich rokoch.
A práve obdobie sedem x sedem je obdobím, kedy nastupuje menopauza.
Riešenie klimakterických ťažkostí
Postupov a spôsobov ako zvládať ťažkosti v klimaktériu je samozrejme veľa. Niektoré ženy volia cestu západnej medicíny - užívajú hormóny v podobe tzv. substitučnej hormonálnej liečby. Iné ženy dávajú prednosť prirodzeným postupom, ktoré doporučuje aj čínska medicína. Ďalšie kombinujú oboje. Je na nás ako sa rozhodneme. Mne hrozila hormonálna liečba už v mojich tridsiatichôsmich rokoch, dnes som veľmi šťastná, že som sa vybrala prirodzenou cestou. Tá je pre naše telo najprirodzenejšia. Už len napríklad dostatok chôdze na čerstvom vzduchu robí zázraky, tiež práca so stresom je pre nás ženy veľmi dôležitá. Relaxácie cvičení ako thaj - čchi, čchi - kung sú ďalšie skvelé možnosti ako nájsť rovnováhu. Vynikajúca je tiež joga a terapia bylinkami. Pri takýchto ťažkostiach je treba dôkladne zvážiť postupy, ktorými sa budete uberať. V prvej kapitole som zámerne vypísala, čo hovoria vedecké štúdie. Jasne hovoria o tom, že liečba hormonálna nie je pre naše telo prirodzená, a nesie so sebou množstvo zdravotných rizík. Výživa podľa piatich elementov, s ktorou sa v kurze zoznámite ponúka možnosť ako sa z ťažkostí vymotať prirodzenou cestou. Keďže je to učenie staré roky, aj výsledky sú overené rokmi a sú fantastické. Pevne verím, že postupne získate tiež kontrolu nad svojimi hormónmi a stredný vek vás začne motivovať k novým životným cieľom a prežitkom.
Obsah programu
KROK 4: Ladíme váhu, chute, taniere, potraviny
Základné pojmy podľa TCM
Jin a Jang

Z pohľadu TČM je menopauza obdobím energetickej nerovnováhy. Vysvetľuje to na dvoch energetických protikladoch, ktoré sa nazývajú jin a jang (Yin a YANG). Jin si môžeme predstaviť ako všetky jemné substancie v tele, ako sú krv a všetky telesné tekutiny. Jang predstavuje energiu, dynamiku, silu a funkčnosť. Napríklad pri krvnom obehu je krv jinová časť a mechanická, pulzujúca činnosť srdca je časť jangová. Tieto protiklady sa zároveň prelínajú, jeden prechádza do druhého a vždy sa dopĺňajú. Naviac spolu vytvárajú jeden harmonický celok, ktorý sa nazýva ROVNOVÁHA. Zdravie podľa TČM teda znamená rovnováhu jinu a jangu.
Čchi, krv a telesné tekutiny

Čchi (qi) je neviditeľná energia, je to sám život, teda naša životná energia.Sú to všetky procesy, ktoré v našom tele prebiehajú. Ich plynulé prúdenie telom je základom zdravia. Zablokovaná energia v určitých miestach v tele vedie k rôznym prejavom, ktoré môžu vyústiť do choroby. Krv podľa TCM plní funkciu vyživovaciu a jej kvalita je logicky úzko viazaná na výživu. Telesnými tekutinami TČM nazýva všetky organické tekutiny v našom tele, hlieny, slieny a tiež moč a pot.
Energetické dráhy

Skôr než si vysvetlíme ako klimaktérium ovplyvňuje prúdenie energie v tele, je potreba si povedať, že naše telo je popretkávané dráhami, ktoré sa nazývajú meridiány a nimi prúdi životná energia čchi. Cez meridiány sú spojené jednotlivé orgány a od jedného prúdi energia do druhého. Tieto energetické dráhy vystupujú na povrch v určitých bodoch, ktoré označujeme akupunktúrne. Harmonický prietok životnej energie cez meridiány je základom celkového zdravia. A práve v klimaktériu dochádza k energetickým blokádam, najčastejšie okolo pečene a srdca.
Energetické polohy jednotlivých orgánov

Ako jinové označujeme orgány naplnené krvou. Výnimkou sú pľúca, ktoré sú ale krvou obklopené. Jinové orgány sú absolútne kľúčové pre naše zdravie. Patria k nim pľúca, slezina, ľadviny, srdce a pečeň.
Jangové orgány sú plné čchi, ktorá samozrejme koluje, takže niekedy sú energiou naplnené a inokedy sú prázdne. Hrajú dôležitú úlohu pri trávení. Ich odstránenie nevedie k smrti. Medzi jangové orgány patrí hrubé črevo, žalúdok, močový mechúr, tenké črevo a žlčník.
Pretože pečeň a maternica sú energeticky prepojené, je v klimaktériu pečeň orgánom, ktorý je hormonálnymi zmenami ovplyvňovaný najviac. Vysvetlíme si aj ako v dôsledku hormonálnej nerovnováhy dochádza k stagnácii energie v našom tele a aké prejavy to so sebou prináša.
Sila čchi a kvalita krvi rozhodujú o priebehu klimaktéria.
Čínska medicína sa veľmi zásadne zaoberá aj obdobím predmenopazy a podľa stavu čchi, jinu, jangu a krvi dokáže stanoviť priebeh klimakterických problémov. Vhodnými terapeutickými doporučeniami a stravovacími návykmi potom vie nežiadúce účinky celkom odstrániť.
Každý jinový orgán je spojený s jangovým, ktorý vykonáva podobnú funkciu:
SRDCE - TENKÉ ČREVO ( kvalita krvi)
SLEZINA - ŽALÚDOK ( uloženie)
PĽÚCA - HRUBÉ ČREVO ( vylučovanie)
PEČEŇ - ŽLČNÍK( rozvod energie)
Nežiadúce prejavy hormonálnej disharmónie a ich jednoduché riešenia z pohľadu čínskej medicíny
Klimakterické obdobie (perimenopauza - súčasťou je aj menopauza, postmenopauza) doprevádzajú často nepríjemné symptómy, ktoré sa môžu u každej ženy prejavovať odlišne. U niektorých z nás môžu prejavy hormonálnej disharmónie trvať aj niekoľko rokov, naopak niektoré ženy okrem zmeny menštruácie žiadne zmeny nevnímajú. Je to veľmi individuálne. Napriek tomu je veľmi dôležité rozumieť zmenám v našom tele, aby sme na ne mohli reagovať predovšetkým správne nastaveným jedálničkom a úpravou životného štýlu. Pozrime sa spolu ako na tieto problémy nazerá čínska medicína a aké doporučenia dáva.
Návaly horúčosti a potenie
Návaly horúčosti a potenie úzko súvisia s prudkým poklesom hladiny estrogénu, ktorý je výsledkom oslabenej funkcie vaječníkov. Tieto ťažkosti nastupujú u 60 - 80% žien v klimaktériu, najintenzívnejšie v období perimenopauzy, ktorá je spojená s ukončením menštruačného cyklu.
Z pohľadu čínskej medicíny pritom návaly tepla a potenie súvisia s nedostatkom energie v ľadvinách a pečeni. Prevaha jangovej energie v týchto orgánoch spôsobuje zablokovanie čchi( prúdenie životodárnej energie), čo vyvolá nadmieru tepla v tele, stres, búšenie srdca a napätie v oblasti pŕs. Zvlášť v nočných hodinách, keď telo postráda viac jinovej energie, dochádza často k návalom spojeným s nadmerným potením. Tieto stavy sa môžu objavovať aj cez deň v hojne sa opakujúcich intervaloch (10 - 15krát za deň)
Ďalšími súvisiacimi prejavmi sú - zadržiavanie vody, pokles libida, bolesti v dolnej časti chrbta. Kvôli prejavom jangovej energie dochádza k vysušovaniu a zahusťovaniu krvi a telesných tekutín, s čím úzko súvisia nie len zmenené vlastnosti kože a tiež zvýšené riziko srdečných chorôb. Preto by ženy trpiace silnými návalmi tepla nemali konzumovať alkohol, kávu, pikantné jedlá a mali by sa vyhýbať fajčeniu.
TČM DOPORUČUJE
Pre zmiernenie týchto stavov je vhodné zaradiť predovšetkým pohyb na čerstvom vzduchu, chôdzu lesom, dychové cvičenia, ako je napríklad tai - čchi alebo 5 Tibeťanov. Práve vďaka pohybu dôjde k odstráneniu energetických blokád okolo pečene a čchi môže opäť prúdiť telom. Okrem pohybu je zásadným liečebným programom dobre postavený jedálniček.
Bolestivé prsia a ochorenie pŕs
V čínskej medicíne sa hovorí, že cysty a ďalšie patogénne útvary v prsiach sa hojne vyskytujú práve v období klimaktéria a úzko súvisia so zablokovanou čchi v oblasti pečene. Prázdnota krvi postupne spôsobí nerovnováhu medzi jinovou a jangovou energiou v tele. Premiera jangovej energie v tele stúpa hore a vyvolá tlak až bolesť prsníkov.
TČM DOPORUČUJE
Pre odstránenie bolestivosti pŕs je opäť veľmi dôležitý pohyb a podobe rýchlejšej chôdze alebo primeraného behu. Od problémov uľavuje aj cvičenie napríklad hormonálna jóga a samozrejme výživa.
Koža a vlasy
Oslabená čchi tela a krvi sa začína prejavovať už medzi 35. - 45. rokom života. Najviac to pozorujeme v oblasti tváre v podobe tvorby vrások. Koža pomaly stráca svoju elasticitu a svieži vzhľad. Fajčenie, alkohol, nezdravá strava, nedostatok spánku a veľa stresu sa odráža práve na kvalite našej kože a pleti. Preto máme tendencie v tomto veku utrácať za drahú kozmetiku, masky a masáže. Základom pre žiariacu pleť je pritom naďalej životný štýl a starostlivosť o telo zvnútra.
TČM DOPORUČUJE
Kvalitné trávenie a vyprázdňovanie je základom pre peknú pleť. Suchá koža a vypadávanie vlasov súvisí podľa TČM s nedostatkom krvi a telesných tekutín. Tvrdá stolica tak isto poukazuje na zahustenú krv. Riedka stolica zasa spôsobuje úbytok telesných tekutín a signalizuje zlé vstrebávanie živin a poruchy črevnej rovnováhy. Výživa podporujúca krvotvorbu a tvorbu telesných tekutín je tou najdôležitejšou pre krásnu pleť a vlasy. V tomto vám pomôže napríklad konzumácia jabĺk, čerešní, hrozna...
Poruchy spánku
Srdce je v čínskej medicíne orgánom, ktorý reguluje spánok. Vďaka jinovej energi a dostatku krvi je srdce v rovnováhe a spánok býva kvalitný. V prípade, keď do srdca neprúdi dostatok krvi v dôsledku oslabenej sleziny ( slezina je okrem iného zodpovedná aj tvorbu krvi) a prevahy jangovej energie v oblasti pečene, dochádza k problémom so zaspávaním a so samotným spánkom. Ten potom môže byť prerušovaný alebo povrchný. Tieto príznaky ukazujú na veľkú prevahu jangu v tele a oslabenie jinu pečene a ľadvín. U žien trpiacich poruchami spánku sa rozhodne nedoporučuje pred spaním konzumácia červeného vína, kávy alebo fajčenie. Tiež fyzické a psychické napätie dve hodiny pred spánkom oslabuje slezinu - stred, ktorej sa budeme podrobne venovať.
TČM DOPORUČUJE
Pre kľudný spánok bez zvýšeného potenia je vhodný čaj pripravený z dvoch lyžíc celozrnnej pšenice, zaliaty pol litrom vody a 20minút mierne povarený.Pravidelná konzumácia prinesie za 1-2týždne žiadaný výsledok. Posilni jin srdca a pečene, tým dôjde k celkovému uvoľneniu a nadobudnutie rovnováhy. Z bylinkových čajov je výborná medovka a šalvia.
Podráždenosť a depresie
Zablokovaná energia v oblasti pečene bráni harmonickému prúdeniu energie v celom tele, čo spôsobuje tiež psychickú nestabilitu a zníženie odolnosti voči psychickej záťaži. Popri fyzických ťažkostiach preto často nastupujú aj nepríjemné stavy podráždenosti, ktoré môžu vyvolať až stavy nepríjemného chovania, alebo dokonca depresie.
Siahať po liekoch s antideprisívnymi účinkami ale čínska medicína na rozdiel od západnej medicíny nedoporučuje, pretože zvlášť u niektorých tipov týchto liekov hrozí riziko vzniku závislosti. Naopak ako možnú a účinnú terapiu proti depresiám doporučuje príjemné aktivity - ako chôdza lesom, počúvanie obľúbenej hudby. Toto vedie k odstráneniu zablokovanej energie v oblasti pečene a opäť umožní prúdenie energie celým telom. Pocity úzkosti sa ľahko premenia na pocity dobrej nálady a vnútornej stability.
TČM DOPORUČUJE
Pre odblokovanie energie v oblasti pečene predpisje čínska medicína popri prechádzkach na čerstvom vzduchu výživu proti stagnácii čchi. Napríklad už dve šálky zeleného jasmínového čaju denne majú zachladzujúci účinok a vracajú pečeň do rovnováhy.
Čo ovplyňuje našu váhu po štyridsiatke
PREČO HORMONÁLNA A METABOLICKÁ ROVNOVÁHA VEDIE K NADVÁHE
Myslím si, že udržanie váhy alebo redukcia je veľkou témou takmer pre každú z nás. Preto aj tento program musí obsahovať pár tipov. Pridám trochu teórie podľa princípov západnej dietetiky a pár overených tipov. Robte to podľa videa a naučte si naskladať si svoj vlastný vyvážený tanier. Pre metabolickú rovnováhu je to veľmi dôležité.
Naše chute sa nedajú oklamať
Naše chute viedli už v praveku k upokojeniu potrieb nášho tela. Tým, že chute telo uspokojovali a robili mu dobre ( tíšili hlad), telo sa stalo na nich závislé. Náš mozog ovládli tri základné chute - sladká, mastná a slaná, a my sme na ne získali návyk. Chute sa stali návykovými a súčasne istou a bezpečnou voľbou pri výbere potravín. Práve tieto tri chute reprezentovali našu stravu, ktorá dávala záruku dostatku živín. Pri konzumácii takejto stravy sa postupne plnil žalúdok a potrava sa posielala do čreva, kde prebiehalo trávenie.
Z tráviaceho traktu bol vyslaný signál do mozgu, že telo načerpalo dostatok živín a mozog môže dať pokyn - PRESTAŤ JESŤ! Toto je aj dnes akutočná podstata nasýtenia.
Či si to už uvedomujeme alebo nie, pocit nasýtenia hrá kľúčovú úlohu pri ovládaní našich chutí. Našou najdôležitejšou úlohou pri zostavovaní jedálnička je preto dosahovanie vysokého sýtiaceho efektu.
Prečo je ťažké skončiť s konzumáciou nezdravých potravín.
Častá konzumácia potravín bez živín kompletne nabúrava hormonálnu rovnováhu tela a preprogramováva náš mozog na chybné odpovede. Výsledkom nemôže byť nič iné ako priberanie a choroby.
Hormonálna rovnováha je základom štíhlosti a zdravia
Málokto si uvedomuje, že to, čo zjeme ovplyvňuje predovšetkým hladinu metabolických hormónov v našom tele. Základnou funkciou hormónov je udržiavanie rovnováhy tela. Hormóny rozhodujú kam živiny pôjdu, a ako s nimi telo naloží. Úlohou hormonálnej reakcie je napraviť vychýlenie rovnováhy, spôsobené látkou z trávenej potravy. Metabolických hormónov je veľa, ale pre pochopenie nám stačí, keď sa zameriame na štyri najdôležitejšie - inzulín, leptín, glukagon a kortizol. Spoločne pracujú ako tím a ich hladina by mala byť v neustálej rovnováhe. Zvýšená hladina niektorého z nich môže výrazne narušiť fungovanie celého metabolizmu.
Hormóny sa nedajú

- precvičiť
- oklamať nízkokalorickým a nízkotučným jedlom
- oklamať hladovaním
- oklamať disciplínou a silnou vôľou
NA METABOLICKÉ HORMÓNY NEPLATIA ŽIADNE TRIKY.
JEDINÁ CESTA AKO ICH UVIESŤ DO ROVNOVÁHY A ROZBEHNÚŤ SPAĽOVANIE JE PLNOHODNOTNÝ A VYVÁŽENÝ JEDÁLNIČEK. ŽIADNE DIÉTY ANI CVIČENIE NEVEDÚ K STABILIZOVANEJ A VYVÁŽENEJ HLADINE UVEDENÝCH ŠTYROCH HORMÓNOV.
Potraviny vedúce k hormonálnej nerovnováhe, leptínovej a inzulínovej rezistencii
Uvedené potraviny narušujú správnu hormonálnu rovnováhu. Majú priamy vplyv na priepustnosti čreva, čo vedie k narušeniu črevnej bariéry a prepustenie cudzorodých látok do krvi. Porušujú rovnováhu medzi medzi priateľskými a patogénnymi baktériami v tráviacom trakte, čo poškodzuje nie len črevnú stenu, ale aj psychiku a imunitný systém.
Nezdravé sacharidy
- biely cukor
- biela múka a všetky produkty z nej
- fruktózové sladidla - agáve sirup, kukuričný sirup
- umelé cukry a stévie
- zemiakové škroby, ryža biela, kukurica
Nezdravé bielkoviny
- sójová múka
- priemyselne spracované údeniny
- sladené a nízkotučné mliečne výrobky
Nezdravé tuky
- priemyselne upravené oleje (slnečnicový, lepkový, sójový, kukuričný)
- stužené tuky a margaríny s transmatnými kyselinami
Potraviny zaručujúce zdravú hormonálnu odozvu
Priemyselne neupravené v čo najlepšej dostupnej kvalite
Zdravé sacharidy
- zelenina podľa ročných období
- ovocie podľa ročných období
- celozrnné obilniny
- prírodné cukry - sušené ovocie, med, sušená trstinová šťava, kokosový cukor, javorový sirup
Zdravé bielkoviny
- kuracie a červené mäso z voľných chovov
- ryby zo studených morí - treska, divoký losos, sardinky, makrela
- sladkovodné ryby - kapor, pstruh, sumec, šťuka, úhor
- bio vakcia alebo vajcia od sliepok z voľných chovov
- kvasené mliečne produkty v bio a farmárskej kvalite
- semiačka a orechy
- strukoviny
Zdravé tuky
- semiačka a orechy
- nenasýtené oleje lisované za studena
- nasýtené tuky - maslo, prepustené maslo, kokosový tuk, slanina
Záverečné zhrnutie
Za nadváhou, obezitou a civilizačnými chorobami stojí metabolická hormonálna nerovnováha, ktorú štartujú priemyselne upravené potraviny a nevyvážené jedlá z nich pripravené. Takéto jedlá nezasycujú, pretože neobsahujú žiadne živiny. Miesto upokojovania potrieb tela a zaháňania hladu si vybudujeme návyk a po čase sa stávame závislí na prázdnych potravinách. Ich konzumáciu spúšťa celú plejádu neprimeraných hormonálnych reakcií smerujúcich k obezite a chorobám. Hormóny sa nedajú ovládať disciplínou, ani precvičiť. Jedine cez plnohodnotné potraviny dosiahneme pocit uspokojenia a sýtosti, ktorý je základom správnej hormonálnej odozvy, pocitu uspokojenia a sýtosti.
Dosiahnutie metabolickej rovnováhy je pre ženy v klimaktériu základnou úlohou pre získanie zdravia, dobrej kondície a pôvodnej prirodzenej váhy.
Úlohy pre vás
1 | Doporučujem urobiť kontrolu vo svojich zásobách. Potraviny ako biely cukor a biela múka doporučujem ani nekupovať a popremýšľajte nad tým, čím by ste ich mohli nahradiť. |
---|---|
2 | Zmena návykov - namiesto stravovania v reštauráciach a kupovania polotovarov doporučujem staviť na čím najprirodzenejšie potraviny a úplne najlepšie je pripravovať si jedlo doma. |
3 | Ak ste úplné začiatočníčky v mojom kurze a nemáte žiadne skúsenosti so spôsobom stravovania podľa piatich elementov, tak začnite zmenou raňajok. Choďte na to postupne. V praktickej časti nájdete aj pár ukážkových receptov na liečivé raňajkové kaše. Popremýšľajte koľko krát do týždňa by ste si vedeli pripraviť podobnú raňajkovú kašu. A hlavne - dávajte si reálne ciele. |
Mám otázku k téme
Ak vám niečo nie je jasné, napíšte do kometára.
Dobrý deň, prosím vás ten čaj z pšenice na nespavosť sa pije ako často počas dňa, resp. kedy. Večer, pred spaním? Ďakujem za odpoveď.