Desatoro proti chrípke podľa tradičnej čínskej medicíny

Podľa tradičnej čínskej medicíny nás nadmerný prísun vitamínov pred chrípkov neubráni. Napriek tomu môžeme v jeseni a v zime telu zásadne pomôcť. Vodítkom môže byť nasledujúce desatoro. „Západný koncept nemá k imunite žiadny vzťah. V chladných mesiacoch by sme si mali predovšetkým chrániť oslabenú energiu a posilovať vnútorné teplo. Záklaadom je vhodná a vyvážená strava a dostatok tepla a odpočinku.“

Zamerajte sa na povrch tela. Nie len na teplé oblečenie ale aj na starotlivosť vo vnútri.

Telo je v jeseni a v zime náchylnejšie ku chorobám, pretože inokedy expanzivná energia sa ukladá k spánku a regeneruje sa. Z toho dôvodu je potrebné dostať energiu na povrch a vytvárať energetické brnenie.

Varte zázvor a vedzte, že tie naozaj liečivé účinky sa nevyparia.

Číňania vypozorovali, že varený zázvor má lepšie zdravotné účinky ako ten surový, napriek tomu, že proces varenia ničí niektoré vitamíny. Ideálna je zázvorová voda zo siedmych plátkov bez medu a citrónu.

Keď ste chorý, zabudnite na citrón.

Kyslosť citrónu energiu, ktorú chceme dostať na povrch naopak vťahuje dovnútra. Preto po odoznení hlavných príznakov choroby môžeme napríklad kašľať. Myslíme si, že do nás vliezlo niečo iné, čo by sme mali liečiť inak. Podľa Číňanov je to ale stále tá istá choroba a my sme ju nezvládli.

Doprajte si teplé raňajky.

Viac ako nadmerný vitamínový doping by sme sa v zime mali zamerať na vytváranie vnútorného tepla. Základom sú teplé raňajky vo forme vývarov a kaší, v priebehu dňa potom ľahko korenené jedlá.

Nezabudnite na škoricu.

Že škorica zahrieva je známa vec. Ozajstné imuno-stimulačné účinky nemá kôra, ktorá sa bežne predáva, ale iba vetvičky.

Čerstvé ovocie a zeleninu jedzte v zime iba výnimočne.

Naozaj to s tými vitamínmi nie je také horúce ako sa hovorí. Čerstvé ovocie a zelenina ochladzujú organizmus a to je presne to, čo v zime nepotrebujeme. Zpôsobí to totiž, že sa naše cievy dostatočne neprekrvia a takto nedávajú prechod imunite, keď potrebuje vyraziť do boja.

Nepotlačujte potenie.

Keď sa telo potí, znamená to, že sa lieči – vytláča energiu zanesenú baktériami a vírusmi, na povrch kože a odtiaľ ide z organizmu von. Pokiaľ tento proces potlačíme, aby nám neprekážal v aktívnom živote, koledujeme si o veľké následky v podobe bronchytíd a chripiek.

Schlaďte svoju myseľ.

Čínska medicína upozorňuje, že v chrípkovom období by sme si mali dať pozor na emočné vypätie. To totiž prehrieva organizmus, a keď do takého prostredia vtrhne chlad, exploduje choroba aj pri sebemenšom impulze oveľa silnejšie.
Moc nepracujte.

Dovoľte si viac odpočívať.

V jeseni sa celá príroda pripravuje k spánku a my by sme mali v našich aktivitách poľaviť. Ťažko to vysvetlite svojmu zamestnávateľovi, ale pokiaľ vám to aspoň trochu situácia dovolí, presuňte svoje povinnosti na jar.
AUTOR: Mudr. Jozef Lucký

Odoberajte novinky z môjho blogu

Prihláste sa k odberu noviniek na mojom blogu a zostaňte so mnou v spojení. Akonáhle tu bude niečo nové, budete o tom vedieť medzi prvými.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.