DEŇ 2. OBED
Kurz od 26.10. - 28.10. 2021
Ako si vyskladať vyvážený zimný obed
Opäť krátke video o tom, ako si naskladať tanier do zimných dní. Recept na skvelý obed.
Sama som výživár - pôžitkár 🙂 Milujem dobré jedlo a celý ten proces, ktorý sa v kuchyni odohráva. bez malých prehreškov to nejde 🙂
Alena Dudášová
Deň 2.
Ako si vyskladať vyvážené jedlo
Praktické tipy
Ako na vyvážený obedový tanier? Ako vytvoriť harmóniu chutí?
Alena Dudášová
odborník na výživu, majiteľka reštaurácie Alanda, autorka programu pre ženy Tajomstvá rovnováhy, autorka online programu Varíme s radosťou
Recept na DEŇ 2: OBED
Premýšľala som, čo vám sem pridám, pretože zimných skvelých receptov mám celú kopu. Zvolila som hlivu ustricovú v kombinácii s fazuľou a zahrievajúcim korením. Verím, že si opäť pochutnáte.
Hliva s fazuľou na kari s kešu smotankou
Pokiaľ si budete fazule držať počas zimy v chladničke, čo vám doporučujem, tak toto jedlo budete mať hotové za pár minút. Pokiaľ nemáte radi huby, urobte si len fazule so zeleninou na kari.
POSTUP:
- 1Nakrájame hlivu a ostatnú zeleninu.
- 2Na oleji alebo prepustenom masle orestujeme cibuľu, pridáme kari pastu a koreniny, necháme prevoňať a prihodíme nakrájanú hlivu ustricovú, mrkvu a pór.
- 3Zalejeme vývarom alebo vodou a dusíme dommäkka.
- 4Medzitým si pripravíme kešu smotanu, a to tak, že kešu s vodou rozmixujeme dohladka.
- 5Nakoniec pridáme uvarené fazule, smotanu a krátko povaríme.
- 6V prípade potreby môžete dohustiť škrobom. Výborný v zime je škrob kuzu, pokiaľ nemáte použite zemiakový.
- 7Zdobíme koriandrom a opečenými semiačkami.
- 8Podávame v ryžou a quinou, alebo čiernou ryžou. Výborne sa hodia aj cestoviny z červenej šošovice.
Potrebujeme:
- 250gr hlivy ustricovej
- 1hrnček nakrájaného póru
- 2mrkvy
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1/čl kari pasty alebo kari korenie
- kurkuma a čierne korenie
- soľ
- uvarený vývar alebo voda
- asi 1/2hrnčeka uvarených fazúľ
Tipy:
Fazule zvoľte podľa chuti. Čím tmavšie, tým lepšie. Môj favorit sú adzuki.
Ako na kešu smotanku
Kešu namočte do vody na dve hodiny, osoľte a následne poriadne rozmixujte.
Môj tip 1
Strukoviny pre lepšiu stráviteľnosť doporučujem nafermentovať. Fazule namočte do vody s trochu soli a jablčného octu na 24hodín. Následne poriadne prepláchnite a uvarte. Tak to doporučujú princípy integratívnej výživy. Dôvody sú také, že strukoviny obsahujú látky, ktoré škodia nášmu tráveniu. Spôsobom fermentácie sa ich dokážeme zbaviť. Mimochodom naši predkovia konzumovali veľa strukovín a obilnín, všetko však boli zvyknutí fermentovať.
Môj tip 2
Zvyknite si v zime variť dobrý vývar do zásoby. Používajte na prípravu ostatných jedál. Vynikajúca vec na podporu obličiek. Recept nájdete dnes nižšie na stránke ako bonusový. Snáď vás poteší 🙂
BONUSOVÝ RECEPT
Mäsový alebo zeleninový vývar so zeleninou
Vývar nášmu tráveniu vždy veľmi prospeje. V jedálničku by nemal chýbať aspoň raz v týždni. Zeleninový alebo kurací. Urobte si ho do zásoby a skladujte v chladničke vo fľašiach. Používajte ako základ na rýchlu krémovú polievku, do krémových zeleninových omáčok, občasná zámena za raňajkovú kašu.
Základom vývaru na tri litre vody je:
2cibule, 3strúčiky cesnaku, 3ks mrkva, 1ks petržlen, ½ zeleru, celé čierne korenie, 2ks bobkový list, 2plátky zázvoru.
Potom môžete recept upravovať podľa toho, čo máte akurát v chladničke – stonky petržlenu, ligurček v lete je výborný, žihľava, stopkový zeler...
Všetku zeleninu stačí poriadne umyť, osušiť, nemusíte čistiť. Ani cenak, ani cibuľu. Nakrájať na kúsky a pridať do vývaru. V zime môžete jemne opražiť na oleji. Vývar nesoľte! Nechajte na sporáku prebublávať pod pokrievkou 1-2 hodiny( pri liečivých vývaroch aj šesť hodín). Uvarený vývar preceďte, ešte horúci nalejte do fliaš s uzáverom, nechajte vychladnúť a skladujte v chladničke. Vydrží až šesť dní a mám skúsenosť, že aj dlhšie.
Kurací vývar, varené mäso, zeleninové pyré
Z celého kurčaťa oddelíme prsia, ktoré použijeme samostatne. Kurča dáme variť do vody aby bolo ponorené, pridáme koreniny a necháme variť 1,5hodiny. 15minút pred uvarením pridáme zeleninu, ktorú budeme následne servírovať. Pokiaľ chcete vývar aj zo zeleniny, pridajte hneď na začiatku ale už ju nekonzumujte. Na konzumáciu si pripravte čerstvú zeleninu.
Varené mäso nechajte na tanieri vychladnúť, oberte ho do polievkových misiek s varenou zeleninou. Zalejte vriacim vývarom a máte hotovo.
Zeleninové pyré: Rozmixujte zeleninu z polievky, dochuťte soľou a mletým čiernym korením a podávajte s kúskami mäsa, ktoré natrháte na väčšie kúsky. Podávajte ako ďalší chod.
Doplňte šalátom z čerstvej zeleniny.
Poznámka
Ak máte nejaké otázky ku kurzu, ak vás trápia zdravotné ťažkosti a chceli by ste ich pochopiť viac do hĺbky, tak mi napíšte na email info@alanda.sk. Celé tri dni som vám k dispozícii a rada odpoviem. Nemusíte mať žiadne obavy, odpovede budú vo FB skupine anonymne. Chcem vás k tomu zároveň aj vyzvať. V budúcnosti už nemusíte mať takúto jedinečnú príležitosť pýtať sa.
Pokiaľ poznáte niekoho, koho by informácie zaujímali, odkážte ho prosím na moje stránky www.alenadudasova.sk
Otázky a dotazy môžete aj jednoducho napísať do formulára. Určite ku mne dorazia 🙂
Info z kurzu môžete využívať počas celej zimy, ktorá uvidíme aká bude. Každopádne nezabudnite, že obličky sú poklady v našom tele a potrebujú patričnú starostlivosť.
Alenka