Prečo si každý rok doprajem ryžovú očistu.

Keď niekomu odpoviem, že dnes mám ryžový deň, často následne dostanem otázku:

„Prečo to robíš? Prečo ješ iba ryžu.“

Rada vysvetlím. Tiež som niekedy nekládla dôraz na očistu tela. Len som kládla na seba nároky, či už v práci, následne doma a vôbec som nebola zvyknutá počúvať sa. Vyrastala som v rodine, kde sa bolesti zajedali brufenom. Pravidelne. Rodičia mali veľa práce a pamätám si ako starká nosila brufen aj ku hrabaniu sena. Keď ju začali bolieť kríže alebo hlava, šup brufen. Práca predsa nepočká. Keď som bola mladá a mala som dve malé deti, tiež som pri bolesti používala rovnaké mechanizmy. Šup brufen a bolo po bolesti.

Čím som však bola staršia, tým sa únava a bolesti rôzneho druhu dostavovali častejšie. Raz to bol chrbát, potom kríže, neskôr kolená. To už som však začala inak premýšľať a chcela som riešiť aj príčiny, nie len dopovať telo liekmi proti bolesti. Najčastejšie sa u mňa ozývali kríže. Stále som sa vyhovárala, že to máme asi v génoch a že sa musím naučiť s tým žiť. Na druhom mieste bola hlava. Tá ma niekedy bolievala pravidelne. Keď som otvorila reštauráciu, bolievala ma hlava každý deň od samého rána. Bolo to veľmi nepríjemne pracovať a usmievať sa na zákazníkov v takom stave. Už som chodila do školy čínskej dietetiky a jasne som chápala, že niečo nie je dobré. Stravu som mala v tom období vyváženú, trochu viac starosti so zamestnancami a každý deň tri kávy. Tiež to nebola najšťastnejšia voľba. Myslela som však, že bez kávy to nedám.

V tom období som poslúchla opäť raz svoj vnútorný pocit a vybrala som sa na ayurvédsky dvojtýždňový pobyt na Srí Lanku. Nevedela som, čo ma čaká. Či objavím niečo nové, som tiež netušila. Len som vedela, že tam chcem ísť a že to bude mať zmysel. No a ono to malo obrovský zmysel, pretože hlava ma prestala bolieť úplne a postupne aj kríže. Základný princíp, ktorý využívali lekári na Srí Lanke bolo ZBAVIŤ TELO TOXÍNOV. Úľavu som začala cítiť hneď po prvých dňoch. Detoxikácia na tomto pobyte bola pomocou olivového oleja, vyváženej stravy a masáži na dennej báze. No musím skonštatovať, že je to premyslené dokonale. To bola moja prvá väčšia skúsenosť s očistou.

Začala som chápať, prečo slovenské celebrity chodia na ayurvédske pobyty podporovať zdravie a štartovať chudnutie.

Bola to téma, ktorá ma začala zaujímať. Veľa som začala na túto tému čítať a študovať. Podľa čínskej medicíny súvisí očista tela najmä s pečeňou a hrubým črevom. Dva dôležité orgány, ktoré potrebujú očistu. Týmto orgánom vieme pomôcť pomocou dobrej detoxikácie najviac na jar a v jeseni. Pečeň súvisí so spriechodňovaním. Keď však nefunguje tak, ako má, spôsobuje stagnácie a na našom tele sú to bolesti rôzneho druhu. Spriechodňuje aj na úrovni emócii. Veľa ľudí sa však cíti zablokovane a zaseknuto. Vôbec si neuvedomujeme, že problémom môže byť orgán pečene, ktorý už nie je schopný spriechodňovať. Teória na túto tému by bola kľudne na niekoľko strán, preto vás s ňou nebudem zaťažovať. Chcela som len povedať, že naštudovala som na túto tému veľmi veľa a benefity v podobe bolesti, ktoré sa stratili som vyskúšala na vlastnej koži.

Vyskúšala som rôzne detoxikačné kúry. Nič však svetoborné, pretože nie som ten typ. Mám rada veci účinné, rada pre seba niečo urobím, musí to však byť so mnou v súlade. Na internete nájdete množstvo detoxikačných nápojov v podobe smoothies. Nehovorím, že to nie je cesta. Dobré smoothie je fajn dať si raz za čas, alebo na nejaké obdobie, pretože z pohľadu čínskej medicíny surové ovocie a zelenina vnášajú do nášho tela veľa chladu. To môže byť problém pri oslabenej slezine. Tá totiž neznáša chlad a vlhko. Takýmito nápojmi ju oslabujeme ešte viac. Tým sa môže narušiť naše trávenie a celkovo zdravotný stav, ktorý nemusíme pocítiť hneď. Problémy sa môžu ukázať rokmi.

Aby som ja predišla týmto rôznym bolestiam už viem, že zbaviť telo toxínov je jedna zo základných vecí, ktoré môžeme urobiť pre svoje zdravie. Osobne som si veľmi obľúbila ryžovú očistu. Je bezbolestná a môžem si ju urobiť kedykoľvek. Viem, že telo nebude podchladené a budem sa cítiť nasýtená a dobre. Jesť ryžu celý deň nie je pre mňa žiadny problém. Dá sa kombinovať so zeleninou, koreninami a ozaj chutný detox. Čo bol pre mňa problém, bola káva. Keď som začínala, vôbec som si nevedela predstaviť deň bez kávy. Kávu naozaj milujem. Mám rada jej vôňu, mám rada ten rituál s pitím kávy spojený. Podarilo sa mi však zaviesť rituál nový. Pijem kávu špaldovú. Niekedy som si ešte dala raz za týždeň, teraz však ani to. Jednoducho celé pôstne obdobie prežijem bez problémov bez kávy a na odľahčenej strave.

Toto sú dôvody, prečo som pre vás, ktorý nepoznáte očistu pomocou ryžovej kúry pripravila emailový kurz ZDARMA. V kurze vám krok po kroku vysvetlím ako na jednoduchý a zároveň veľmi účinný detox. Už len fakt, že ryža natural obsahuje 72 antioxidantov hovorí za všetko. Doporučujem vyskúšať.

Veľa receptov nájdete v uzavretej skupine na FB: S ľahkosťou k štíhlosti. Je to miesto, kde sa stretla skupina skvelých žien a samozrejme pár mužov. Navzájom sa podporujeme a vymieňame si skúsenosti z bežného života. A k tomu varenie, chudnutie a dobrý životný štýl. Ak tiež chcete podporiť v sebe dobrý pocit, neváhajte sa pridať.

„ Každá choroba má svoju príčinu, ktorú neodstráni žiadny liek.“

Hyppokrates

Ani liek, ani nemocnica nie sú v dnešnej modernej dobe schopné zachrániť človeka od návyku znečisťovať svoj organizmus. Pokúsme sa preto zachrániť sami.

 

Odoberajte novinky z môjho blogu

Prihláste sa k odberu noviniek na mojom blogu a zostaňte so mnou v spojení. Akonáhle tu bude niečo nové, budete o tom vedieť medzi prvými.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.