Zápisky z Keraly alebo ako to vyzerá na ayurvédskom pobyte v Indii

Tak som si dovolila na chvíľu sa stratiť. A nie celkom blízko ale rovno do indickej Keraly na ayurvédsky pobyt. Neviem ako vám, ale mne tieto východné filozofie priam učarovali – vnímajú telo ako celok, majú všetko krásne pomenované, liečia telo cez meridiány a vnútorné orgány, vnímajú čakry a energiu človeka. Za mňa úplne wau. Aj to bol dôvod, že som sa vybrala práve na ayurvédsky pobyt. Potrebovala som znova získať kontakt s telom, rozhýbať stagnácie, zbaviť sa bolesti chrbtice, odpojiť sa od práce…..Toľko dôvodov, aby som sa vybrala.

A tak som tu dnes už siedmy deň. Nič len ja, personál v rezorte, ticho a sila oceánu. Žiadne musím a mala by som… Každé ráno hodina jogy s úžasným jogínom. Chcelo by to zápisky, aké múdre myšlienky tu on dáva. Dnes napríklad: „ Alena toto je tvoj čas, užívaj si ho. Väčšinou venujeme čas rodine, práci, priateľom a zabúdame na seba. A nemáme nič, len svoj dych, keď prestaneme dýchať, život sa skončí. Užívaj si to!“ No úžasné múdrosti, že nútia človeka naozaj na nič nemyslieť, len na seba a užívať si čas so sebou. Poviem vám, že za týždeň tak rozhýbal moje telo, najmä boľavý chrbát, že v kombinácii s masážami sa bolesti po týždni stratili a telo je oveľa voľnejšie. Veľmi sa z toho teším.

Pár slov k masážnym terapiám. Tak ak si niekto myslí, že sú to relaxačné masáže, tak omyl. Bola som aj na pobyte na Srí Lanke (hromadnom), kde to bolo skôr o relaxe. Tu je to skôr o liečení. Doktor mi to vysvetľoval, že je to ako s opravou auta. Najskôr ho musia rozobrať na súčiastky a následne poskladať a potom funguje ako nové. Môžem potvrdiť. Prvých sedem dní som bola neskutočne unavená, bolel ma chrbát a kĺby, keďže necvičím pravidelne. Ale sľúbila som môjmu telu, že začnem. Neskutočne ma prvé dni, keď začala detoxikácia bolela hlava. Aj to je už preč a dnes sa cítim výborne. Súčasťou pobytu je vždy jeden čistiaci deň, ten ma ešte len čaká.

Čo sa týka stravy, tak o tej vám určite napostujem viac. Jeden z dôvodov prečo som si vybrala tento rezort bol, že môžem kedykoľvek ísť do kuchyne a variť s kuchárom, alebo sa len pozerať a odkukať niečo nové. No kde inde sa človek lepšie naučí ayurvédske pokrmy ako v Indii priamo od ayurvédskeho kuchára. Strava tu vyzerá trochu inak ako podľa princípov 5-elementovej výživy, ale dôvodom je aj celkom iná klíma ako u nás. Práve je monzúnové obdobie a čas na ayurvédu ako stvorený. Môžem potvrdiť.

 

Výber rezortu a ako vyzerá jeden obyčajný deň v ayurvédskom centre

Včera sme sa pri večeri rozprávali aké dôležité je snívať, aké dôležité je tešiť sa na niečo a mať plány. Nemusí to byť zasa zrovna ayurvédsky pobyt, stačí niečo malé, ale je to naozaj veľmi dôležité. Tak ja som si tento doslova vysnívala. Najskôr som mala taký hlboký vnútorný pociť, že potrebujem zmenu prostredia a potom to začalo na mňa vykukovať z každej strany, tak som spozornela. Riešila som najmä, či chcem skupinový pobyt, alebo sama. Ale už som sa tak nejako potrebovala zvnútorniť, že jednoznačne z toho vyšlo, že vycestujem sama. Že som sama v celom rezorte, tak to sa naplánovať nedá. To proste už tak vyšlo a asi malo tak byť. Keď som hľadala info na internete, vybehla mi jedna skvelá stránka o ayurvédskych cestách. Tak som najskôr preštudovala blog a potom som napísala pani Zuzane Zwiebel, ktorá pobyty do takýchto parádnych rezortov organizuje a oslovila som ju na cenovú ponuku. Plány boli, že vycestujem v septembri, ale nejako sa to všetko otočilo. Veď to poznáte, človek mieni, Pán boh mení. V prípade záujmu vám posielam info na stránky, a možno niekedy v budúcnosti vás pochytí chuť vycestovať, tak môžete napísať. Vrele doporučujem naozaj. Viac info nájdete tu na stránkach: www.ajurvedskecesty.cz

Či chcete veľký alebo menší rezort, to už musíte rozhodnúť vy. Ale každopádne môžte takýto pobyt poňať aj ako dovolenku a relax. Či už si vyberiete liečenie alebo relax, verím, že odídete ako nový človek. Myseľ sa stíši a telo sa zobudí. Teda tá moja myseľ bola taká plná kadejakých myšlienok a plánov, keď som sem išla. A každý deň ráno na mňa pri joge je vychrlená otázka: „Alena, si šťastná?“ alebo „Alena, máš sa rada?“ A zrazu nemám vôbec chuť premýšľať o žiadnych plánoch. Všetko si pekne za pár dní sadlo, nemusím sa rozhodovať a presne viem, aké budú moje ďalšie kroky po návrate domov. Napríklad každé ráno namiesto pracovných povinností si položím otázku pred zrkadlom: „ Alena, si šťastná?“ A ďalšie kroky budú smerovať, aby som bola. Teraz s touto mojou vyfúknutou hlavou to znie tak jednoducho, ale uvidím ako sa to podarí v realite. Urobím však všetko pre to, aby to tak bolo. Rezort kde ja si to takto upratujem je tento: https://ajurvedskecesty.cz/…/cliff-view-ayurveda-retreat

Vrele doporučujem! Všetko je tu na jednodnotku s hviezdičkou. Personál, masáže a strava ani nehovorím. A možno budete mať šťastie ako ja, a bude tu celý personál iba pre vás. Nikdy v živote doteraz sa o mňa nestaralo toľko ľudí. Niekedy niečo naplánujete a to ostatné sa len tak stane. Asi za odmenu.

A ako vyzerá taký obyčajný deň v rezorte

Ráno si dávam budík na siedmu a o pol ôsmej začína hodina jogy. Hodinku naťahujem celé telo, relaxačné a dychové cvičenia. Výborný štart do nového dňa. Potom si dám sprchu a idem na raňajky. Nebudem teraz rozpisovať ako vyzerá strava. To vám napíšem v ďalšom článku. Po raňajkách mám chvíľu voľno. Buď čítam, alebo píšem tieto zápisky. Aj toto písanie je pre mňa celkom relax, takže je to v pohode. No a o pol jedenáste ma čaká každý deň ayurvédska procedúra. Vždy je to práca s telom. Tie vám nastaví doktor pri príchode do rezortu podľa zdravotných ťažkostí, ktoré máte. Mám vynikajúcu terapeutku naozaj. Už pri prvom dotyku som cítila, že to nebude asi len tak hocičo. Pripravte sa na to, že prvé dni budete cítiť po týchto terapiách únavu. Telá nás ľudí z Európy sú väčšinou posťahované od stresu, plné všeličoho, čo tam nemá byť a telíčko sa s tým potrebujem popasovať. V tejto klíme a pri tejto stave mu však poskytujeme ideálne podmienky, aby pustilo všetko, čo tam je navyše. Navyše myslím kadejaké toxíny a zápaly. Stravu vám tiež prispôsobia konštitúcii.

Po terapii si zvyčajne pol hodiny poležím na lehátku. Prinesú mi výborný drink buď z ovocia alebo zo zeleniny, a potom idem pod sprchu a obed.

Po obede mám čas už len pre seba až do večere, ktorá sa podáva o siedmej. Väčšinou sa idem na hodinu prejsť po okolí, potom čítam. Zobrala som si také oddychové čítanie, ale celkom k veci. Napríklad v knihe Cesta šamana sa mi len potvrdilo, že naozaj nemusíme nič vymýšľať. Stačí sa napojiť a život nás vedie. Môžeme sa brániť a bojovať, aj tak sa raz ocitneme presne na tom mieste, kde máme byť. Som zatiaľ len v polovici, ale fajn oddychová knižočka. Prečítala som už Kuranderu a Hadiu ženu tak dávnejšie, tak mi ešte táto chýbala do zbierky. Asi ju tu nechám pre ostatných, lebo som nakúpila toľko čajov a korenín, že neviem, či sa mi to všetko poprace do kufra. Koreniny a čaje sú tu famózne. Kúpila som kopu aj do Alandy. Ako inak?

No a už len večera a opäť voľný program. Po večeri väčšinou volám domov, čo je nové a čítam.

Jednoducho režim, pri ktorom sa človek musí zvnútorniť a myšlienky odchádzajú samé. Taká prázdna hlava je úplná paráda. Už len udržať si tento flow čím najdlhšie.

Ako si nastaviť stravu počas dňa

Tu to trošku spojím aj s tým, aby som vás poinšpirovala na zdravý tanier. Tiež máte zlozvyk, že občas vynecháte raňajky? Alebo jete nepravidelne a potom vás pochytí taká pažravosť, že prídete domov a vyjedli by ste chladničku?

Informácii koľko krát jesť počas dňa je na internete neúrekom. Západ preferuje 5krát denne. Mne to nejako nefunguje a veľmi sa stým nestotožňujem, lebo žalúdok nemá čas na trávenie. Veľa výživových smerov už teraz preferuje 3krát denne. Cez prestávky sa nedoporučuje žiadna káva ani čaj, to sa už počíta ako jedlo. Iba čistá voda. A medzi jedlami by sme mali vydržať 4-5hodín( takto to doporučuje aj stravovanie podľa Metabolic balance).

Presne takto to beží aj tu na ayrvédskom pobyte. Len raňajky – obed – večera. Nič medzi tým. Strava je kvôli detoxikácii odľahčená.

Ako vyzerajú moje taniere v Indii?

Ráno len ovocie a ovocie smoothie (letné, nikdy nie studené). Čím viac mikroživín, tým lepší detox. Oni pravdepodobne neriešia mikro a makro živiny, pretože je to systém starý 5 000rokov a môžem povedať, že funguje fantasticky.

Pomedzi to popíjam iba teplú vodu.

Keď chcete trochu telu pomôcť s detoxom, tak žiadna káva, lebo tá drží toxíny v tele. Je to paradox, lebo vo viacerých článkoch som čítala, že káva detoxikuje. Nie je to pravda, a keď som prestala piť (už niekoľkokrát :)) , tak ma neskutočne ale neskutočne bolela hlava. Aj to svedčí o prítomností toxínov. Tak ja sa budem držať týchto východný filozofií, predsa sú tu už nejaký ten rok.

Obed tu je vždy malý tanier šalátu a vyvážený pokrm. Jedlá sú silne korenené, takmer v každom nájdete kurkumu, koriander, rímsky kmín a u nich sú obľúbené masala koreniny na xy spôsobov. Vždy je tam nejaká rastlinná bielkovina, ryža, tepelne upravená zelenina. Taniere sú pripravené z ich lokálnej zeleniny, ktorú práve nazbierali v záhrade. Žiadna chladnička. Všetko v bio kvalite.

Na večeru väčšinou krémová polievka s typickou indickou chapati plackou a vyvážený tanier. Mne v tejto klíme bohate stačí krémová polievka a trochu ovocia si dávam. Počas čistiacich dní som ochutnala ich ryžovú polievku a na vyžiadanie som ju jedla aj na druhý deň. Vždy s trochu inou príchuťou. Keďže môj tráciaci trakt bol úplne vyčistený, aj takto som chcela podporiť hrubé črevo.

Rozdiely oproti 5-elementovej výžive sú v tom, že ráno len ovocie. Neviem ako by to u mňa vyzeralo, keby som jedla dlhodobo, kvôli mojej slezinke. Ale beriem to tak, že pár dní môže byť a je tu úplne iná klíma ako u nás. Zatiaľ nevidím nejaké negatívne vedľajšie účinky, iba pozitívne.

Ako vyzerajú moje taniere doma?

Ráno si dávam kašu s namočenými orieškami, ovocím a koreninami alebo kváskový chleba s rybačkou a avokádom, teplú vodu hneď ked vstanem.

Obed mám väčšinou v Alande. Pozrite si recepty v príručkách, nájdete tam pekne vyladené. Keď som doma a nemám veľa času na varenie, tak vajíčka s nejakou zelenou zeleninou – rukola, zelený šalát, polníček, reďkovka. Milujem aj krémové polievky. Polievky inak mne fungujú fantasticky na odľahčenie. Aj dnes mi tu v Indii už tretí deň urobili ryžovú polievku s trochou šošovice a mrkvy a na večeru mávam krémové polievky s indickou plackou.

A na večeru, keď krémovú polievku, nejakú rybu so zeleninou, zapečenú zeleninu s trochou parmezánu, strukoviny na xy spôsobov so zeleninou.

 

Toto píšem mesiac po návrate domov. Vbehla som už síce do pracovného tempa v reštaurácii, ale stále som tej Indie nejaká plná. V práci riešim prevádzkové záležitosti s veľkou ľahkosťou, napriek tomu, že zákazníkov v Alande pribúda, a tým aj práce. Veľmi nás to samozrejme teší. Ak ste ešte neboli u nás a mali by ste chuť prísť na nejaký zdravší obedík, tak si pozrite naše bohaté denné menu TU. Joj ale nie to som chcela, chcela som, že povedať, že ten vnútorný pokoj, ktorý som si doniesla je na nezaplatenie. Chytila som úplne nový zápal pre tvorenie nových vecí. Tiež mi jasné, že sa to nedeje bez úsila. Do týždenného režimu sa snažím natlačiť toľko pohybu, koľko sa len dá v rámci možností. Začala som navštevovať ranné hodiny jogy. Začiatok dňa je takto ihneď krajší. Začala som dva krát týždenne plávať, cez víkendy sa snažím zlanáriť aj členov rodiny a chodíme na prechádzky do prírody. Kde inde sa človek lepšie nabije energiou ako v prírode. V Indii som prehodnotila celé moje pracovné fungovanie a značne som obmedzila online svet, aspoň nateraz sa mi žiada. Tiež sa nebudem už venovať osobným konzultáciam, aby mi ostal čas aj pre seba. V gastro rezorte sa cítim ako ryba vo vode, preto momentálne energia zacielená na Alandu. Som prešťastná z toho, koľkých ľudí som už naučila zdravšie raňajkovať a tiež sú údajne(hovorím rečou našich zákazníkov) závislí na našich obedoch v Alande.

Na záver len toľko, ak vás váš vnútorný hlas volá do sveta a potrebujete takéto zvnútornenie, vyberte sa na ayurvédu do Indie. Spoznáte úplne inú krajinu, s iným prostredím, mentalitou a celkovo cestovanie nám údajne rozširuje obzory, tak sami uvidíte. Možno po rokoch konečne obrátite pozornosť zvnútra – von a spoznáte oveľa viac seba vo všetkých podobách. Lebo keď je človek niekde sám, nemá sa kde ukryť, keď nie je najlepšie. Stretnete svoje tiene a objavíte možno obrovskú odvahu, o ktorej ste ani netušili, že ju máte. Vrátite sa v cudzom tele, v oveľa silnejšom, zdravšom a spokojnejšom. Aspoň moja skúsenosť z Indie je taká, a verím, že som nebola posledný krát. Keby ste chceli vyskúšať nejaké moje recepty a zaujímajú vás aj moje zdieľania, tak ste vítaní v uzatvorenej skupine na FB.

Verím, že som týmto článok podporila viacerých, ktorí váhajú vycestovať.

 

Odoberajte novinky z môjho blogu

Prihláste sa k odberu noviniek na mojom blogu a zostaňte so mnou v spojení. Akonáhle tu bude niečo nové, budete o tom vedieť medzi prvými.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.