JARNÝ REŠTART
Minikurz
Ako na
JARNÝ DETOX
prírodnou cestou
Správnou výživou na podporu pečene môžeme prečitiť krv, pečeň a črevá. Výborne sa na tento účel detoxikačné jarné kúry. Poďme na to!
Alena Dudášová
Bonusové recepty z mojej kuchyne
Quinoa s čokoládou, mandľami a kuzu
Tip na raňajky, keď budete cítiť deficit cukru. Výborne sa hodí pre deti, pretože je naozaj chutná a zároveň výživná. Pre podporu môžete pridať trochu škrobu kuzu, ale nemusíte.
INGREDIENCIE
- 100gr quinoi
- asi 1dcl kokosového mlieka
- 1PL mletých mandlí
- ceylónska škorica, soľ, štipka kurkumy
- voda
- 1čl kuzu
- 4kocky 72% čokolády
→ Túto kašu som pripravovala z hotovej quinoi, ktorú som si večer nachystala do chladničky. Môžete však robiť ráno, pretože quinoa je hotová raz dva.
→ Do panvičky dajte trochu kokosového mlieka s vodou a nechajte rozpustiť čokoládu. Zmes osoľte, pridajte škoricu, mleté mandle a quinou.
→ Urobte si konzistenciu redšiu a môžete zahustiť kuzu. Kuzu rozmiešajte v troche vody a pridajte ku quinoe. Podávame s poriadnou dávkou nafermentovaných orechov. To znamená, že si ich večer namočíme do vody a osolíme. Ráno poriadne prepláchneme a môžeme opražiť na suchej panvičke kvôli chuti. Nie je to však nutné.
Harmonizačná kaša z ryže natural
Takto harmonizačne môže vyzerať aj vaša raňajková kaša. Stačí trochu preštudovať vaše nákupné zoznamy.
POTREBUJEME:
- OHEŇ: položila som hrniec na plynový sporák
- ZEM: prepustené maslo, senovka grécka, cuketa, mrkva
- KOV: Ryža natural, cibuľa
- VODA: morská riasa, čierny sézam
- DREVO: mungo klíčky, klíčky zo zeleného hrášku
- OHEŇ: kurkuma
→ Ryžu som si uvarila dopredu v pomalom hrnci. Zvlášť som orestovala zeleninku a zmiešala som s ryžou. Osolila a na konci som poprášila kurkumou. Klíčky sú vhodné najmä v jarnom období a v lete. Ryža natural je výborná harmonizačná obilnina, ktorú doporučujem konzumovať celoročne.
Kaša zo špaldových vločiek a ryže s brokolicou na pare a pickles
Inšpirácia na kašu pre jarný slnečný deň 🙂
INGREDIENCIE (pre 4osoby)
- 150gr špaldových vločiek
- 100gr bielej guľatozrnnej ryže
- 2PL slnečnicových semiačok
- vývar alebo voda
- pár ružičiek brokolice
- trochu póru
- šťava z citrónu
- štipka soli
→ Vločky s bielou ryžou poriadne prepláchneme v niekoľkých vodách. Zalejeme vývarom alebo vodou, jemne osolíme, pridáme prepláchnuté semiačka a varíme pod pokličkou asi 35minút. Dávame pozor aby sa kaša nepripálila. V prípade potreby opatrne premiešame.
→ Brokolicu rozoberieme na ružičku a umyjeme. Ružičky brokolice vložíme do hrnca, do ktorého sme pridali asi 1cm vody na dno, jemne osolíme a necháme asi 10minút naparovať. Na tanieri pokvapkáme citrónovou šťavou.
→ Kašu naservírujeme na dno taniera a navrch poukladáme naparenú brokolicu. Môžete si preliať ČL kvalitného oleja lisovaného za studena.
TIP: Tanier môžeme doplniť lyžičkou pickles na podporu pečene v jarnom období. Tiež si môžeme pripraviť rýchlovku len so špaldových vločiek.
Ryžovo - amarantová s mrkvou, tekvicou hokaido a cuketou
Vhodná do neskorého leta na obdobie septembra napríklad
INGREDIENCIE (pre 4 osoby)
- 300gr ryže natural
- 50gr amarantového zrna
- soľ
- 2HR nakrájanej zeleniny
→ Ryžu poriadne prepláchneme minimálne v troch vodách alebo pod tečúcou vodou. Vložíme do hrnca. Zalejeme vodou v pomere 1:2 a privedieme k varu, osolíme, vsypeme amarantové zrno. Varíme asi 60minút na miernom ohni.
→ Na masle ghee orestujeme mrkvu, tekvicu hokaido a cuketu. Môžeme pridať koreniny - saturejku, mletú rascu, štipku čierneho korenia.
→ Kašu môžeme zjemniť pri podávaní troškou rastlinného mlieka. Preložíme do misky a navrch dáme orestovanú zeleninu.
TIP: Posypeme nasucho opraženými semiačkami alebo gomasiom. Gomasio si veľmi jednoducho pripravíte doma z akýchkoľvek semiačok. Najlepšie sú však ľanové.Kvôli enzymatickej podpore môžeme hojne sypať čerstvými zelenými vňaťkami.
Hráškový krém s mätou
Jedlo nabité živinami a chutiť vám bude. Obsahuje vitamíny K,C, kyselinu listovú a hodne vlákniny. Výborná na jar a v lete. Vo februári, kedy je poluevka veľmi vhodná si môžeme pomôcť hráškom mrazeným. Má silno jinujúce účinky na pečeň a srdce, riedi krv, preto je mimoriadne vhodná pre ženy s návalmi a potením.
INGREDIENCIE
- 300gr mrazeného hrášku
- 200ml hustého kokosového mlieka
- 1PL prepusteného masla
- 1 zväzok čerstvej mäty
- 1 plátok zázvoru
- asi 2litre vody
- vývar alebo zeleninový bujón, biele korenie
- nerafinovaná soľ
- šťava z pol citróna
- petržlenová vňať
→ Na rozohriaty hrniec dáme lyžicu prepusteného masla. Na masle orestujeme zelený hrášok. Pridáme plátok zázvoru.
→ Podusený hrášok zalejeme vývarom alebo vodou. Ak vodou pridáme zeleninový bujón.
→ Necháme asi 20minút variť na miernom ohni pod pokličkou.
→ Pridáme celý zväzok petržlenovej vňate a mäty, necháme povariť ešte asi 5minút. Prilejeme kokosové mlieko a polievku rozmixujeme ponorným mixérom na hladký krém.
→ Dochutíme bielym korením a citrónovou šťavou.
TIP: Doporučujem zaradiť do jedálnička raz za dva týždne. Pri liečení a štartovaní tela určite častejšie.
Rybacia polievka
Rýchlovka plná bielkovín. Tento pokrm si môžete dopriať na večeru pri zhadzovaní kíl.
POTREBUJEME PRE 2 OSOBY:
- 250gr rybie filé
- 1 väčšia cibuľa
- 2ks paprika červená a žltá
- Ghee, soľ, č.korenie, kurkuma, chilli
- Čerstvé bylinky alebo kôpor
- 2PL uvarenej obilniny
→ Na masle ghee urobíme cibuľový základ, osolíme, pridáme papriku, kurkumu, č. korenie a necháme prevoňať. Do základu pridáme nakrájané rybie filé, zalejeme vodou a povaríme do zmäknutia. Trvá to krátko asi 10minút.
→ Polovicu polievky rozmixujeme a prilejeme k druhej polovici. Dochutíme hojne zelenými bylinkami, ja som dala sušený kôpor lebo som nemala bylinky a na konci som dala trochu chilli pasty. Pre plnohodnotné jedlo doplníme o 1PL uvarenej obilniny. Ryža natural je úplne super.
→ Táto polievočka výborná na dlhé zimné večery alebo obed a tiež pri chudnutí, keďže je priam nabitá bielkovinami. Dobrú chuť!
Výnimočný zemiakovo - vajíčkový šalát
Toto jedlo je vhodné na konzumáciu počas celého roka. Určite ste zvedaví, prečo je tento zemiakový šalát výnimočný, keď znie tak obyčajne.
Je výnimočný z nutričných dôvodov a naučila som sa ho robiť od výnimočnej ženy na výnimočnom kurze. Zemiaky ja takmer vôbec nekonzumujem, keď už tak v tomto šaláte s domácimi vajíčkami. Zemiaky majú síce vysoký obsah škrobu, tiež vysoký nepomer sodíka a draslíka, tiež však obsahujú mikroživiny v podobe vitamínu C, vápnika alebo medi, ktorá je dôležitá pre tvorbu hormónov. Čo je pri konzumácii zemiakov dôležité – sledovať spôsob ich konzumácie. V prípade, že ich konzumujeme ihneď po uvarení, škrob prechádza okamžite do krvi a zvyšuje hladinu krvného cukru.
Iná situácia nastane v prípade, že ich necháme vychladnúť. Potom sa škroby premenia na ťažko stráviteľné formy škrobu, ktoré enzýmy v tenkom čreve nedokážu rozložiť. Hovoríme o tzv. rezistentných škroboch.
INGREDIENCIE
- pol kila zemiakov
- 4 domáce vajíčka
- 1 vanička polníček
- 4 reďkovky
- extra panenský olivový olej
- nerafinovaná soľ
- štipka kurkumy
- čierne korenie mleté
V čom je ich prínos pre naše zdravie:
- Pretože ich tráviace enzýmy nevedia rozložiť, posúvajú sa ďalej do tenkého čreva, kde ich kvasia prospešné baktérie podobne ako vlákninu – vznikajú pri tom mikroživiny, ale aj nasýtené tuky, ktoré sú pre telo dôležitým zdrojom energie.
- V skratke povedané, keď si zemiaky uvaríme aj so šupkou, necháme vychladnúť(najlepšie do druhého dňa) nezvyšujú hladinu cukru a navyše sú výživou pre náš mikrobióm. Ja zemiaky mám rada a nechcem sa ich celkom vzdať, preto vynikajúca správa pre všetkých mne podobných.
- V kombinácii s vajcom zvyšujú razantne využiteľnosť bielkovín pre naše telo(až 120%), pričom sa takto skonzumované vajcia stávajú najvýživnejšou bielkovinou. Údajne ďaleko výživnejšie ako mäso. A preto prikladám recept na jednoduché a zároveň výnimočné jedlo. Zasýti, nezvyšuje hladinu krvného cukru, perfektne vyvážený, vyživý mikrobióm. Naviac zemiaky a vajcia sú priradené elementu Zem, takže vracajú energiu do tráviaceho traktu. Nevadí, že šalát nie je teplý, pretože zemiaky prešli tepelnou úpravou, preto sú veľmi dobre stráviteľné a dobre budujú čchi.
→ Zemiaky si uvaríme aj so šupkou, necháme vychladnúť, ošúpeme a necháme v chladničke do druhého dňa.
→ Vajcia uvaríme natvrdo.
→ Na druhý deň zemiaky nakrájame, zmiešame so zeleninou a prelejeme zálievkou, ktorú sme si pripravili z olivového oleja, soli a korenín.
→Podávame s vajíčkom.
Na pripomenutie :strukoviny nenamáčame preto, aby sa rýchlo uvarili, ale preto, aby sme ich zbavili škodlivých látok a purín, ktoré obsahujú.
Všetky doporučujem namáčať s probiotikami (jablčným octom) a lyžičkou soli 48hodín, vodu vyliať, poriadne prepláchnuť a variť s morskou riasou bez soli.
Dlho som to preskúmavala a dokoca Whole 30 označujú strukoviny za škodlivé pre naše telo. Prihlásila som sa do jedného zahraničného kurzu, lebo mi to nedalo pokoja. Tiež som sama cítila na mojom trávení, že niečo nie je v poriadku. Strukoviny obsahujú látky škodlivé pre naše trávenie a črevá, keď si nedáme záležať na predpríprave som presvedčená, že si môžeme aj uškodiť. To hovorím z vlastnej skúsenosti.
Ja už som v tom štádiu, že strukoviny v predpríprave fermentujem, vtedy sú najľahšie stráviteľné pre naše telo. Vo vode síce odíjde veľa aj prospešných látok ale fermentáciou vznikajú látky mimoriadne prospešné pre naše telo. Tak to robili naši predkovia.
V žiadnom prípade nedoporučujem predprípravu zanedbávať.
Namáčať nie je nutné iba červenú šošovicu. Tá je najľahšie stráviteľná.
Ak máte problém s črevami, viem že mi niekto písal, asi by som išla do tej fermentácie v predpríprave.
Adzuki s kyslou kapustou, kamutom a zelerovými škvarkami
Výborný recept, ktorý ma napadol pri našom adzuki týždni vo FB skupine. Kombinácia kyslej kapusty a adzuki sa mi najskôr zdala bláznivá, ale na jedle som si dokonale pochutila. Doporučujem urobiť si takýto týždeň v zime a mať adzuki a obilninu uvarenú vopred v chladničke. Potom je jedlo hotové raz dva. Namiesto kamutu sa k jedlu výborne hodia jačmenné krúpy a tiež ovos.
INGREDIENCIE
- 100gr uvarených fazuliek adzuki
- 200gr kyslej kapusty najlepšie domácej
- 150gr uvareného kamutu(jačmenných krúpov alebo ovsa)
- 1čl medu
- mleté čierne korenie
- štipka kurkumy
- maslo ghee
- asi polovica menšieho zeleru
- grilovacie korenie
- olivový olej
PREČO KAMUT ZARADIŤ DO JEDÁLNIČKA
Prečo KAMUT určite zaradiť do jedálnička? Ozaj poznáte kamut?
Obilnina opäť s veľmi širokým záberom. Je jemne osviežujúca, podporuje srdce, pečeň, slezinu, obličky.
dopĺňa jin a ukľudňuje ducha, dopĺňa qi a krv, lieči nespavosť, nekľud
vyživuje jin srdiečka
prečisťuje horúčosť
obtiažne močenie, menopauza, nadmerné potenie
Kamut môžete konzumovať na raňajky do raňajkovej kaše. Vopred si ho doporučujem namočiť minimálne na dve hodiny a uvariť dopredu. Ja si takýto uvarený kamut držím v chladničke a mám ako prílohu a raňajky hotové raz dva.
Tip na raňajky - uvarte si vanilkový puding a pridajte do neho kamut. Toto si môžete urobiť ako chutný dezert a vziať do práce. Ako bielkovinu si urobte navrch karamelizované mandle napríklad na mede a doplňte trochu prepusteného masla.
Tip na prílohu - pridajte k nejakej lepivej obilninke ako je napríklad pšeno a urobte si placky, alebo len tak samostatne k jedlám z jedného hrnca.
→Kapustu si premyjeme a nakrájame nadrobno. Vopred si pripravíme fazule adzuki a obilninu.
→Na masle ghee orestujeme kyslú kapustu, pridáme uvarené fazule a kamut. Okoreníme a osladíme medom. Celkom nakoniec pridáme štipku kurkumy.
→ Zelerové škvarky: Zeler nakrájame na malé kocky, namarinujeme v grilovacom korení s olivovým olejom a dáme opekať na panvičku asi na 7minút. Počas opekania pár krát premiešame.
Fazule adzuki s mrkvou, fazuľkami, údenou paprikou a majoránkou
Opäť chutné jedlo z fazuliek adzuki, keďže tie ja považujem za TOP medzi strukovinami, kvôli ich liečivým účinkom. Nepotrebujete sto receptov, potrebujete pár výživných a vyvážených receptov a hravo si v kuchyni poradíte.
INGREDIENCIE
- 200gr uvarených fazuliek adzuki
- 150gr zelených fazuliek
- 3 väčšie mrkvy
- 3 cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- maslo ghee
- voda alebo vývar
- soľ, čierne korenie, shoyu
- údená paprika
- majoránka
- trochu jablčné octu alebo pár kvapiek citrónu
- kuzu alebo trochu iného škrobu na zahustenie
→ Fazule adzuki namočíme deň vopred. Ak chceme fazule celkom zbaviť škodlivých látok, predpripravíme si ich fermentáciou – namočíme do vody s lyžičkou jablčného octu a lyžicou soli. Necháme fermentovať 48hodín. Vodu zlejeme, fazule poriadne prepláchneme a varíme s morskou riasou bez soli do zmäknutia. Osolíme až celkom pred dovarením.
→ Urobíme si poriadny cibuľový základ. Na orestovanú cibuľku pridáme soľ, čierne korenie, údenú papriku a dva nasekané cesnaky, necháme prevoňať pol minútky, pridáme fazuľky a mrkvu nakrájanú na tenké pásiky. Zalejeme vývarom tak, aby boli fazuľky vo vode a necháme asi 10minút povariť. Celkom na konci pridáme uvarené adzuki a môžeme jemne zahustiť lyžičkou kuzu, prípadne použite na zahustenie pohánkovú múku. Kuzu rozmiešame v malom množstve vody a vlejeme k fazuľkám. Dochutíme majoránkou a jablčným octom. Podávame s obilninou, obilnými plackami, alebo ovsenným knedlíkom. Jedlo môžeme hojne sypať petržlenovou vňaťkou a doplniť o lyžičku pickles.
Červená šošovica na kari so zelenou fazuľkou a kápiou
Podľa princípov 5elementov by sme mali mať na tanieri všetkých 5chutí, aby dostali impulz všetky naše dôležité vnútorné orgány. Môže to vyzerať zložito, ale je to jednoduché. Na začiatok doporučujem držať sa receptov a potom môžete začať experimentovať sami. Na podporu element ohňa je výborná kurkuma, preto ju nájdete vo veľa mojich receptoch, tiež rukola - tú môžete využiť na psyp jedál. Vodu podporíme vývarom, morskými riasami, morskou soľou, zem obilnými zrnkami, zeleninou, ktorá prislúcha elementu zem. Keď si nebudete istí, na podporu elementu drevo si pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy alebo jablčného octu, v zime pickles.
INGREDIENCIE
- 200gr červenej šošovica
- 200gr zelených fazuliek
- 2ks kápia
- plechovka kokosového mlieka
- 1 cibuľa
- 2strúčiky cesnaku
- soľ, čierne, korenie, štipka kurkumy, kari korenie
- maslo ghee alebo olej
- pár kvapiek citrónu
→ Najskôr si cibuľu orestujeme na ghee alebo olivovom oleji. Do základu pridáme koreniny, cesnak a necháme ešte chvíľu prevoňať. Trvá to asi minútku. Pridáme prepláchnutú červenú šošovicu, zalejeme vývarom alebo vodou a povaríme asi 10minút. Potom pridáme fazuľu, nakrájanú kápiu, kokosové mlieko a dovaríme pokým zelenina nezmäkne. Na konci dochutíme shoyu omáčkou a citrónovou šťavou.
→ Podávame s ryžou jasmínovou alebo ryžou natural alebo pohánkovými plackami. Recept nižšie v statuse. V zime doplníme o pickles, môžeme dochutiť zázvorovou šťavou a posypeme nasucho opečeným čiernym sézamom. Ako bielkovina sa výborne hodia do jedla arašidy, môžete pridať do varenia alebo posypať nasucho opraženými.
Dobrú chuť!
PS: Zelená fazuľka je výborným zdrojom vápnika a chrómu. Doporučujem pre ženy, ktoré majú nábeh na osteoporózu konzumovať aspoň dva krát do týždňa. V tomto jedle vám bude chutiť
Cviklovo - pšenové karbanátky s údeným bio tempehom
Tak takéto vyvážené karbanátky asi nedostanete nikdy, iba v Alande 🙂 Podľa nášho pravidla hrste je v nich všetko, čo v nich má byť. Výhodou je, že môžete skonzumovať z chladničky zeleninu, ktorá vám ostáva a budete si to vedieť sami bez problémov naskladať. V týchto našich je veľa sacharidov - je v nich pšeno a cvikla, preto je fajn ich pri konzumácii vyvážiť zeleninou. Výborné sú ku krémovej omáčke, tiež sa hodia k prívarkom alebo len tak so šalátom. Tento recept vznikol ako inak - čo chladnička dala a sú výýýborné. Sama som ostala prekvapená z tej lahodnej chuti. Takto ich môžete konzumovať na raňajky, na obed, na večeru. Prílohy môžete obmieňať a máte chutné jedlo.
INGREDIENCIE
- 200gr uvareného pšena
- 150gr nastrúhaného údeného bio tempehu
- 2 uvarené a nastrúhané cvikle
- 3PL ryžovej múky
- 2PL ovsenných vločiek
- 1čl nerafinovanej soli
- 1/2čl mletej rasce
- 1čl majoránky /bylinky voľte podľa chuti/
- 3 pretlačené strúčiky cesnaku
- Olivový olej alebo prepustené maslo rozpustené na potretie
- semiačka voliteľné na posypanie
- 2ks bio vajcia alebo 2PL pomletých ľanových semiačok
→ Všetky ingrediencie dáme do väčšej misy a premiešame. Malo by nám vzniknúť hustejšie cesto, ktoré sa bude dať formovať na karbanátky.
→ Ak robíme vegan verziu bez vajíčka, necháme hmotu postáť pár minút aby sa všetko poriadne prepojilo a karbanátky sa nám budú lepšie formovať. Na plech vyložený papierom na pečenie formujeme rukami guľky, ktoré trochu rukami popritláčame do formy karbanátok.
→ Karbanátky potrieme olivovým olejom extra panenským alebo rozpusteným prepusteným maslom. Urobí nám to výbornú chuť. Môžeme posypať ľanovými alebo inými semiačkami.
→ Pečieme vo vyhriatej rúre na 180stupňov 35-40minút. Podľa tipu rúry.
TIP: Pri karbanátkach sa fantázii medze nekladú a môžete sa s tým hrať. Použite obilninu, strukovinu a zeleninu, ktorú máte práve k dipozícii, hojne môžete dochutiť bylinkami a pretlačeným cesnakom. Výborné sú aj dochutené s lahôdkovým droždím. Stále tá chuť môže byť iná.
Pohánkové placky
Chutné s chuťou byliniek, rýchla príprava.
INGREDIENCIE
- 1 hrnček pohánky lámanky
- soľ
- bylinky podľa chuti (mojoránka, tymián, petržlenová vňaťka...)
- voda
- 1PL ľanových semiačok
→Pohánku namočíme do vody tak, aby bola celá ponorená na dve hodiny. Potom vodu zlejeme, pridáme trochu čistej vody a preložíme do mixéra.
→Ľanové semiačka tiež namočíme v troške vody a necháme nabubnať. Preložíme do mixéra aj s vodou, osolíme, dochutíme bylinkami a rozmixujeme na cesto. Cesto by malo mať konzistenciu ako na lievance.
→Na horúcej suchej panvici pečieme placky. Ja som piekla v lievancovej panvici. Ak chcete môžete si pridať ghee na opakanie.
→Podávame k omáčkoidným jedlám alebo s nátierkou.
TIP: Lievance si môžete urobiť aj nasladko na raňajky v nedeľu, ak zatúžite po zmene.
Ovsenný knedlík
Jednoduchý, rýchly, výborný. Urobte si ho napríklad s cícerovým paprikášom, ktorý nájdete medzi videonávodmi.
INGREDIENCIE
- 1,5hrnčeka ovsenných vločiek - najlepšie sú jemné, ak nemáte trochu mixnite
- Trochu vriacej vody
- 4PL pohánkovej múky cca
- soľ
- Nasekaná petržlenová vňaťka
- 1 bio vajíčko/ ak chcete vegan verziu 1PL pomletých ľanových semiačok
→ Vločky dáme do misy a prilejeme trochu vriacej vody, aby sme ich poriadne sparili. Necháme chvíľu postáť, pridáme ostatné ingrediencie a urobíme hustejšie cesto. Mokrými rukami tvarujeme knedlíky, ktoré varíme v osolonej vode. Hádžeme do vriacej vody a počkáme pokým nevyplávajú. Trvá to podľa veľkosti knedlíkov ale asi 8-10minút.
Teplý zelerový šalát so šampiňónmi, quinoou, červenou paprikou, tofu a tymiánom
Skvelý, vyvážený, chutný a rýchly recept z jednej panvičky.
INGREDIENCIE PRE 1 OSOBU:
- Hrsť uvarenej quinoi
- Štvrťka nakrájaného zeleru, 1/2 nakrájanej červenej papriky
- 100gr bieleho tofu
- 2hrste nakrájaných šampiňónov
- Bylinky a klíčky podľa výberu
- Shoyu, prepustené maslo, tymián, šťava z pol citróna
→Najskôr si nakrájame zeler, ktorý dáme na prepustené maslo restovať a najlepšie večer si nafermentujeme quinou, ktorú ráno uvaríme. Odložíme si aj do raňajkovej kaše a do panvičky.
→Šampiňóny, tofu a papriku nakrájame. Po 5minútach pridáme k zeleru ostatné inrediencie, osolíme, pridáme lyžičku shoyu a restujeme ďalšie tri minútky.
→Na konci okoreníme, primiešame uvarenú quinou, pridáme bylinky(ja som dala tymián) a pokvapkáme citrónovou šťavou.
Omeleta s nafermentovaným kamutom, fenyklom a žltou paprikou, fazuľa na paradajkách s bazalkou, zelená cibuľka, klíčky
Fazule som mala fermentované v chladničke aj s kamutom. V členskej sekcii medzi videonávodmi nájdete video ako fermentovať obilniny. Doporučujem najmä pri tráviaciach ťažkostiach fermentovať obilniny v predpríprave. Výhodou je, že takýto kamut ani ovos už nepotrebujeme ani variť a je ľahko stráviteľný. Ostatné obilniny sa varia. No a v chladničke som mala ešte polku feniklu od včera. Vajíčka mám domáce, keď budete kupovať, treba dbať na kvalitu.
POTREBUJEME:
- 2 vajíčka
- 2PL nafermentovaného kamutu
- 1/2 najemno nakrájaného feniklu
- Pásik najemno nakrájanej papriky
- Soľ, čierne korenie
- Hrsť nafermentovaných bielych fazulí/ použite strukovinu akú práve máte/
- 2PL drvených paradajok
- 1čl bazalky
- 1čl shoyu omáčky
- Na ozdobu klíčky
→ Omeletu si pripravíme klasickým spôsobom, len ja som túto neotáčala. Na panvičku som vyliala rozmiešané vajíčka so soľou a čiernym korením. Na vrch som pridala najemno nakrájaný fenikel a papriku, tiež kamut a nechala som na miernom ohni dôjsť a preložila som na tanier.
→ Do tej istej panvičky som dala biele fazule, drvené paradajky, bazalku a nechala dobre prehriať, po odstavení som dochutila shoyu. Celé to bolo hotové do 10minút.
→ Zdobíme klíčkami aké práve máme a zelenými vňaťkami. Pokrm, ktorý je opäť vyvážený, plný bielkovín z vajíčka, tiež nechýba benzín - sacharidy, zelené vňaťky ako enzymatická podpora a klíčky ako energia nového začiatku
Ako na placky z celého zrna
Keď budete mať navarené celé zrnko v chladničke a budete chcieť napríklad rýchlu večeru, tak vyskúšajte placky so zeleninou. Je to aj výborná príloha k jedlám a prívarkom.
Výborné sú ryžové, pšenové, krúpkové.
Ako na to: Keď budete mať viac ryže, len prilejte trochu horúcej vody do uvarenej ryže a jemne naozaj jemne mixnite. Nech sa to len trochu zlepí a zároveň aby bolo zrnko rozoznať. Ja to robím tyčovým mixérom. Do zmesi môžete pridať nastrúhanú zeleninu, dobré sú aj so špenátom a ja to väčšinou dochucujem ako zemiakové placky - rasca, majoránka, pretlačený cesnak, soľ, korenie.
Keď je zmes riedka, že neodhadnete vodu, môžete zahustiť pohánkovou múkou.
Do placiek môžete použiť vajíčko bio alebo namiesto jedného vajíčka použite 1PL pomletých ľanových semiačok, ktorá vám zmes zlepí dokopy.
No a môžete vyprážať buď na panvičke alebo urobte placky, ktoré poukladáte na papier na pečenie a pečte v rúre na 180st asi 35 minút. Môžete povrchu potrieť olivovým olejom a posypať sézamom alebo semiačkami.
Výborné sú pšenové a čevernou šošovicou, šampiňónmi a tempehom.
Tiež s krúpkami, batátmi a špenátom.
Alebo si urobte ryžové so zelerom.
Fantázii sa opäť medze nekladú. Ak vám bude ostávať uvarená strukovina, pretlačte vydličkou a primiešajte do zmesi. Áno také to jednoduché
Detoxikačná polievka podľa TCM (jar)
Veganská polievka so silným čistiacim účinkom. Skvele chutí a je vynikajúcou podporou do jarných dní. Viac polievok nájdete v ebooku Očisty, ktorú ste dostali ako bonus ku kurzu.
INGREDIENCIE
- hrsť hlivy ustricovej
- 4PL goji bobulí
- 3 cibule
- 1mrkva
- 1malý pór
- 1malá biela reďkovka
- štipka kurkumy a farebného korenia
- soľ
- asi 5cm morskej riasy wakame
- 2,5litra vody
- 2plátky čerstvého zázvoru
- 2kocky bio zeleninového bujónu alebo vývar
DETOXIKAČNÁ POLIEVKA
- Skvele sa hodí pre krátke detoxikačné kúry.
- Obsahuje veľké množstvo živín a vďaka riasam a goji aj malé množstvo bielkovín.
- Toto polievkou doporučujem zahájiť detoxikačnú kúru a prvý deň si ju môžete dať na raňajky, obed a večeru.
- Na druhý deň si k polievke dajte ľahk zeleninové jedlo s rastlinnou bielkovinou a pokračovať takto ľahko len so zeleninou a rastlinnou bielkovinou 10dní.
- K jarnému detoxu sa skvele hodí aj očistné smoothies a raňajková fermentovaná kaša.
→ Dobre očistíme zeleninu a huby.
→ Väčší hrniec krátko nahrejeme a pridáme olivový olej. Na mierne zahriatom oleji orestujeme nakrájaný pór.
→ Reďkevku a mrkvu nakrájame na kocky, cibuľu na kolieska. Nakrájanú zeleninu vhodíme do hrnca a krátko restujeme. Pridáme zázvor nakrájaný a pokračujeme v restovaní.
→ Zalejeme vodou alebo vývarom, pridáme rozdrvený bujón (ak nepoužívame vývar), pridáme morskú riasu a necháme na miernom ohni variť 20minút.
→ Keď je zelenina mäkká pridáme nasekanú petržlenovú vňaťku, prisypeme kurkumu, pridáme hlivu ustricovú nakrájanú na kocky.
→ Oparené a namočené bobule goji rozmixujeme vo vode, kde sme ich chvíľu namáčali a prilejeme do polievky.
→ Necháme dve minútky povariť. Dochutíme soľou, shoyu omáčkou, korením a podávame.
KUSTOVNICA ČÍNSKA (GOJI):
- bylina pochádzajúca z Číny, radí sa medzi jednu z nutrične najbohatších potravín na našej planéte, obzlášť sa cení pre vysoký obsah vitamínu C a betakaroténu, obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B a minerálov, je veľmi vhodná pre diabetikov, je výbornou prevenciou voči všetkým civilizačným chorobám, spomaluje stárnutie
Polievka na podporu imunity a tiež pri miernom nachladnutí
Imunitu my v tomto kuzíku už vieme, že potrebujeme podporovať celoročne a sídli v bruchu. V kurze už máte recepty na domáce pickles, tiež doporučujem robiť domáci kefír s tibi alebo kombuchu.
Mám pre vás tip na chutnú miso polievku vhodnú najmä v zimnom období. Aby mala tie správne grády, tak doporučujem variť z poriadneho dlho ťahaného vývaru. Dôležitou ingredienciou je miso pasta. Tú kúpite v obchode so zdravou výživou, je plná enzýmov na podporu trávenia a tiež výborný vyprošťovák. Toto môžete využiť vtedy, keď budete cítiť mierne nachladnutie a že niečo na vás lezie. Nejaký vírus sa vám dostane do tela a budete ho potrebovať dostať z tela von. Vtedy miso polievka funguje výborne. Máme doma odskúšané.
Do jedálnička môžete zaradiť namiesto kaše na raňajky a celé zrnko uvarené môžete pridať do polievky aj so zeleninou.
Ako to robím ja, keď mám dobrý vývar. Večer si načistím koreňovú zeleninu - mrkvu, petržlen, zeler a uložím do nádoby do chladničky. Tiež mám uvarené nejaké celé zrnko. Teraz idem napríklad ešte variť kamut a budem mať nachystané. Tiež si večer namočím trochu morskej riasy wakame.
Ráno nalejem vývar do hrnca, vysypem zeleninu a pridám morskú riasu aj s vodou, kde sa namáčala. Povarím 10minút a pridám kamut, nech sa prehreje. Odstavím zo zdroja tepla. Malú lyžičku miso pasty rozmiešam v troške polievky a vylejem do odstavenej polievky. Nesmie to už vrieť, aby sme enzýmy nezničili. Nechám ešte pod pokličkou asi tri minútky a je hotovo. V zime rada ešte dochucujem zázvorovou šťavou, tú robím tak, že zázvor nastrúham na jemnom strúhadle a vytlačím z neho len šťavu.
Bielkovinu si môžete pridať namočené a prepláchnuté semiačka alebo orechy. Tiež môžete doplniť o čl ľanového oleja.
Je to dobrota, doporučujem vyskúšať
Živinový elixír - raňajkové detox smoothie (jar)
Vhodné v jarnom období, tiež pre ženy v menopauze. Sama sa blížim k tomuto veku, preto táto skupina je momentálne moja srdcovka. Oceníte však v jarnom období všetci.
INGREDIENCIE
- 2hrsti čerstvého baby špenátu
- 1 banán
- 2PL chia semiačok
- 3PL bio ľanových semiačok
- plátok čerstvého zázvoru
- štipka mletého korenia
- voda (alebo Tibi vodný kefír, alebo kombucha)
- 3cm morskej riasy wakame
- 1 malý grep
- 1PL semian ostropestreca mariánskeho
- trochu kurkumy
- Šťava z pol citróna
- hrsť hladkolistej petržlenovej vňate
ŽIVINOVÝ ELIXÍR
- Obsahuje sachariny, bielkoviny aj zdravé tuky, veľké množstvo mikroživín v podobe minerálov, vitamínov a enzýmov.
- Pre vysoký obsah bielkovín a tukov dobre nastaví hladinu krvného cukru a spaľovanie na celý deň.
- Tento nápoj obsahuje kompletnú výživu pre našu pečeň. Doslova nakopne pečeň v detoxikačnej činnosti.
- V prípade čistých zeleninových štiav bez obsahu bielkovín a omega 3-tukov nemôže byť pečeň v detoxikačnej činnosti dostatočne výkonná.
→ Večer pred spaním si pripravíme - do misky nasypeme chia semiačka, ľanové semiačka a ostropestrec. Pridáme morskú riasu wakame, prelejeme vodou a jemne osolíme.
→ Ráno pripravíme nápoj v mixéri do ktorého dáme umyté všetky ingrediencie vrátane korenín a nabublaných semiačok. Zalejeme vodou alebo kefírom asi 750ml. Rozmixujeme na hladký krém a okamžite konzumujeme.
TIP: Jarný detoxikačný elexír si môžete vziať so sebou do práce alebo si ho jednoducho pripravíte po návrate z práce.
Kefírový Budwig krém s malinami (celoročne)
Tento dezert je skvelým dezertom, ktorý si môžete dopriať každý deň a zároveň je obrovským liečivom pre naše bunky. Liek z neho robí spojenie sírnych proteínov z kefíru z omega 3 - mastnými kyselinami z ľanového oleja, ako vysvetľuje nemecka doktorka Budwig, ktorá týmto chutným pokrmom liečila reumatoidnú ertritídu aj rakovinu. V originálnom recepte Dr. Budwig je uvedený tvaroh. Namiesto tvarohu môžeme však rovnako použiť jogurt alebo kefír, ktorý okrem sírnych proteínov obsahuje veľké množstvo ďalších dôležitých živín, ktoré vznikajú pri procese kvasenia. Okrem toho je bez problémov stráviteľný a môžu ho konzumovať aj ľudia s alergiou na laktózu. Kefírový Budwig výborne chutí, parádne okysličuje naše bunky, čím dodáva životnú energiu.
INGREDIENCIE
- 1 prezretý banán
- 3 PL ľanového oleja
- Štipka kardamónu
- štipka nerafinovanej soli
- 300-400ml domáceho alebo kúpeného bio kefíru
- trochu bio citrónovej kôry
- hrsť čerstvých alebo mrazených malín (môže byť iné ovocie podľa sezóny)
BUDWIG KRÉM
- Významná nemecká biochemička objavila fantastickú uzdravujúcu silu dvoch potravín, vďaka ktorej dochádza k okysličovaniu buniek. Jej protinádorová metóda liečenia prostredníctvom životodárneho kyslíka bola považovaná za jednu z veľmi účinných ozdravných diét na svete.
- Dr. Budwig po druhej svetovej vojne zistila, že chronicky chorí ľudia majú postatne niššiu hladinu omega 3-mastných kyselín ako zdraví. Omega 3 nie sú dôležité nie len pre mozog, cievnu výstelku, bunkovú membránu a jej priepustnosť, ale zohrávajú kľúčovú úlohu pri dýchaní buniek. Objavila že omega 3 tuky sú schopné ľahšie absorbovať vodu a následne ľahko spájajú s niektorými bielkovinami. V dôsledku tohoto spojenia s proteínom sa esenciálne stávajú rozpustné vo vode a tým sú dobre vstrebateľné do bunky, kde prinášajú elektrický náboj, teda dobíjajú živé bunky.
→ Do mixéra dáme maliny a prezretý banán, zalejeme kefírom. Pridáme kúsok citrónovej kôry, štipku kardamónu a soli. Nakoniec pridáme 3PL ľanového oleja.
→ Rozmixujeme tyčovým mixérom a okamžite konzumujeme.
Jablčný chlebík
Chlebíček plný korenín, jabĺk, sušeného ovocia. Výborne sa hodí do obdobia počas celej zimy, najmä Vianoc.
INGREDIENCIE
- 1 dcl rumu
- 700gr jabĺk
- 300gr sušeného ovocia
- 150gr celých vlašských orechov
- 120gr trstinového cukru
- 1 lyžička hrebíčkov vcelku
- 5ks kardamón vcelku alebo použite mletý
- 1 čl mletej škorice
- trochu sušeného zázvoru
- 500gr ovsenných vločiek - rozmixujeme v mixéri na múku
- nerafinovaná soľ
- šťava z pol citróna
- 1 prášok do pečiva
→ Najskôr si pripravíme korenia, ktoré najlepšie v mažiari poriadne rozdrvíme.
→ Jablká nelúpeme, len poriadne umyjeme a nastrúhame do misy. Pridáme vlašské orechy a sušené ovocie vcelku. Vmiešame korenie, prilejeme rum a cukor. Prisypeme múku z ovsenných vločiek a pridáme citrónovú šťavu.
→ Všetko dobre premiešame, misu zakryjeme a necháme 24hodín fermentovať.
→ Po uplynutí vmiešame prášok do pečiva a soľ. Cesto natkačíme do formy na pečenie a pečieme asi 45minút na 170stupňoch. → → Upečený koláč necháme vychladnúť, vyklopíme z formy a nakrájame. Skladujeme v uzatvorenej nádobe. Čím je starší, tým je lepší.
Citrónovo - jablkový cheescake
Raz za čas si môžeme dopriať aj takýto koláčik. Ako sa hovorí, všetko s mierou 🙂
INGREDIENCIE NA CESTO
- 250gr špaldovej celozrnnej múky
- 2 bio vajce
- 150gr masla
- 3PL trstinového nerafinovaného cukru
INGREDIENCIE NA NÁPLŇ
- 500gr nízkotučného tvarohu
- Kôra a šťava z citróna
- 3PL trstinového cukru
- trochu vanilkovej pasty alebo vanilky
- 3 žĺtky
- 3 jablká nastrúhané
→ Najskôr si vymiesime cesto, ktoré necháme dve hodiny v chladničke odležať. Kľudne môžete aj celú noc.
→ Cesto rozdelíme na dve polovice. Polovicu cesta natlačíme do tortovej formy a druhú polovicu si necháme na posýpku.
→ Očistíme a nastrúhame si jablká a necháme bokom, pokvapkáme citrónom.
→ Ingrediencie na plnku zmiešame a vylejeme na cesto do formy. Potom poukladáme jablká, posypeme lyžicou cukru a nadrobíme druhú polovicu cesta.
→Pečieme asi 45minút vo vyhriatej rúre na 170stupňov. Po upečení necháme poriadne vychladnúť. Naši si doma nešli vynachváliť.
Domáca kvasená zelenina - pickles
Pridajte do stravy kvasenú zeleninu. Je to zdravé, chrumkavé, podporuje to mikrobióm, vydrží celú zimu a poznali ju už naše babičky. Vďaka mliečnemu kvaseniu obsahuje pickles veľké množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a probiotik. To všetko má pozitívny vplyv na naše črevo, imunitu aj psychickú odolnosť.
POZOR! Nejedná sa o nakladanú, zaváranú ani sterilizovanú zeleninu. Väčšinou ju nekúpite v žiadnom supermarkete, preto doporučujem vyhrnúť rukávy a začať kvasiť. Konzumujeme počas celého roka.
INGREDIENCIE
- 500gr bielej kapusty
- 200gr cibule
- 200gr mrkva
- 20gr zázvoru
- 1 jablko
- 2lyžičky soli (15-20gr)
→ Kapustu nastrúhame, cibuľu nakrájame na tenké polmesiačiky, mrkvu nastrúhame nahrubo a zázvor a jablko najemno. Všetko dáme do misky, prisypeme soľ a rukou silne premiešame až zelenina povolí a začne púšťať šťavu.
→ Zeleninu natlačíme do horúcou vodou premytej fľaše a na poslednú vrstvu dáme väčší kapustný list. Zeleninu zaťažíme malou fľašou, ktorú naplníme vodou. Šťava zo zeleniny musí vystúpiť napovrch. Akékoľvek plávajúce kúsky odstránime z hladiny a necháme pri izbovej teplote týždeň fermentovať.
→ Potom zavýčkujeme a skladujeme v chladničke. Preložením do chladu zastavíme kvasenie.