Voňavá zimná polievka z červenej šošovice / varená v pomalom hrnci/
Mám rada recepty z červenej šošovice. Keď nemám doma pripravenú žiadnu strukovinu, tak použijem jednoducho červenú šošovicu. Netreba ju namáčať, netreba ju predvárať, je hotová veľmi rýchlo. Túto hustú polievku nemusíte variť len v pomalom hrnci, môžte si pripraviť aj klasickým spôsobom a jete do pol hodinky. Výhodou receptu je, že nemusíte stáť pri sporáku. Pokým sa pokrm uvarí môžete upratať alebo kľudne na prechádzku. Moje recepty dozrievajú tak ako ja, a tento je pre moderné a zaneprázdnené ženy ako vyšitý. Opäť je vegánsky a pomôže vám parádne odľahčiť.
Čo potrebujeme:
- 1 hrnček červenej šošovice, ktorú poriadne prepláchneme
- 1 hrnček nakrájaných batátov na kocky
- 1/2 hrnčeka quinoi
- 1 väčšia cibuľa očistená a nakrájaná na kocky
- 3 strúčiky cesnaku
- 2PL prepusteného masla
- 1 plechovka sekaných paradajok
- 1 menšia brokolica umytá a rozobratá
- 1/2 čl kari korenia
- 1/2 čl mletého čierneho korenia
- 1 čl mletej rasce / ak vám nevadí, tak môže byť rímska, dodá pokrmu ešte lepšiu arómu/
- 2 plátky čerstvého zázvoru
- 1 plechovka kokosového mlieka
- 2 hrnčeky vody
- Do hotového pokrmu: hrsť nasekanej petržlenovej vňate
- šťava z pol limetky po dovarení na dochutenie
Postup:
Pri tomto recepte som postupovala trochu inak Chcela som koreninami trochu prevoňať a poprepájať cibuľový základ s prepusteným maslom, tak som na prepustenom masle opiekla do zlata cibuľu a pridala som koreniny so soľou.
Do pomalého hrnca som vložila všetky ingredincie aj opečenú cibuľu s koreninami, pridala som dva poháre vody a varila som na najnižšom stupni štyri hodiny. Hotovo.
TIP: Keď si nebudete istí konzistenciou polievky, tak pomalý hrniec otvorte a dolejte vodu podľa potreby. Počítajte však s tým, že každé otvorenie pomalého hrnca niečo stojí. Tým, že to tam vrie pod pokrievkou, tak vzácna energia z pokrmu sa kumuluje a je to škoda príliš často otvárať. Tiež potrebujete predĺžiť čas varenia. Niektoré zdroje hovoria, že až o pol hodiny. Každopádne treba si to vyskúšať a na začiatku ochutnávať. Potom to už budete mať v oku.
S čím podávať:
Táto polievka je kompletný, vyvážený pokrm, ktorý vás výborne zasýti. Spĺňa všetky metabolické princípy, takže ani cukor nebude kolísať. Ako ste si všimli, je v nej množstvo zeleniny, tak nepotrebujete ničím doĺňať. Doprajte si ju ako príjemný zahrievajúci obed alebo večeru.
Ostatné recepty z pomalého hrnca:
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ?
V zime je najaktívnejšia energetická dráha obličiek a močového mechúra. Z celostného pohľadu obličky skladujú našu životnú energiu a ovládajú kosti a zuby. Preto je zimný čas najlepším pre výživu kosti, zubov, kĺbov a pre budovanie rezerv. Všetko je to podporené stiahnutou energiou, preto minerály a ostatná výživa zo stravy sa môže lepšie zapracovať do týchto častí organizmu. Ak sa chceme vydať cestou podpory tela na najhlbších úrovniac, a tiež cestou podpory imunity potrebujeme upraviť stravu a životný štýl.
V strave sú najvhodnejšie dlho varené vývary, vývary z rýb, zeleninové vývary ideálne s adzuki. Naši predkovia mali v zime na stoloch plno kvalitných bielkovín, tukov a sacharidov. Tak by to malo byť aj na našich stoloch. Až do polovice februára je priam žiadúce navýšiť zdroj kvalitných tukov – orechy, semiačka. Nazabudnite pred konzumáciou namáčať alebo orestovať. Z obilnín je výborná pohánka, jačmenné krúpy, ryža, quinoa, ovos.
V rastlinne strave preferujte fazule pre ich synergické účinky – majú tvar ľadvín.
V celostnom pohľade stravovania každému ročnému obdobiu prináleží farba a chuť. V čase zimy je to čierna farba a slaná chuť, ktoré v tomto období posilujú organizmus. Takto pomôžeme uchovávaniu energie v tele, aby sme mali dostatok pri jarnom prebúdzaní a raste. Správne množstvo soli vyživuje kosti a obličky, presolené jedlá zraňujú obličky a môžu spôsobiť demineralizáciu a krehnutie kostí. Preto je fajn vedieť, akú formu soli zvolíme.
Volba slanej chuti spadá do okruhu týchto potravín:
- Kvalitná nerafinovaná soľ
- Morské riasy a produkty z nich
- Kvasená zelenina, kimchi
- Kvalitné sójové omáčky
- Strukoviny – najmä fazuľky adzuki
- Morské ryby a živočíchy
- Miso pasta
- Ume ocot
- Kaviár – ideálne čierny
VITAJTE NA MOJOM BLOGU!
Som Alenka, varím chutné pokrmy zo skutočných potravín. Dúfam, že to začne baviť aj vás 🙂
STIAHNITE SI ZDARMA
Zadajte svoj email a stiahnite si PDF na podporu imunity zdarma.
Ostatné recepty: